Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Witamina B12

Dowiedz się więcej

Witamina B12 jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie powstawania czerwonych krwinek, metabolizmie komórkowym, funkcjonowaniu układu nerwowego.

Jeśli niedobór witaminy B12 pozostaje nieleczony, może prowadzić do niedokrwistości, zmęczenia, osłabienia mięśni, problemów jelitowych i żołądkowych, uszkodzenia nerwów oraz zmian nastroju i zaburzeń funkcji poznawczych.

Witamina B12 nie może być wytwarzana w organizmie i dlatego musi zostać pozyskana z pożywienia. Jej źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, nerki, wątroba, ryby). W niewielkich ilości zawarta jest w jajach, serach i mleku. Jej zapasy powstają w wątrobie, rezerwa wątrobowa zwykle wystarcza na 3-4 lata. Dobowa utrata z moczem i kałem odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu.

Wchłanianie witaminy B12 odbywa się głównie jako proces aktywny poprzez połączenie z czynnikiem wewnętrznym produkowanym przez komórki okładzinowe żołądka. Dalej trafia do jelita cienkiego, gdzie w jelicie krętym przedostaje się do krwioobiegu.

Witamina B12 występuje w postaci suplementu diety do podawania doustnego w formie do wstrzykiwań, a także aerozolu do nosa. Po podaniu doustnym wchłania się ok 1% dawki, znacznie lepiej przyswajalna jest w wyniku iniekcji głęboko domięśniowych.

Witamina B12 badanie – kiedy wykonać

W warunkach narażenia na niedobór witaminy B12: u osób starszych, z chorobami przewodu pokarmowego, zaburzeniami wchłaniania, u wegan i wegetarian, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Lekarz może zlecić badanie poziomu witaminy B12 w surowicy, jeśli rutynowe profilaktyczne badania krwi wykażą niedokrwistość.

Wskaźnik ten jest powiązany z wieloma chorobami z różnych dziedzin medycyny, dlatego można go badać w ramach wieloetapowego procesu diagnostycznego w neurologii, hematologii, gastroenterologii.

Zaleca się badanie witaminy B12 jednocześnie z kwasem foliowym, ponieważ brak obydwu tych witamin może powodować rozwój niedokrwistości megaloblastycznej.

By zróżnicować niedobór witaminy B12 związany z zaburzeniami wchłaniania (wywołanymi np. brakiem czynnika IF w żołądku) z jej niedoborami dietetycznymi, można wykonać test Schillinga, oceniający przyswajanie witaminy z przewodu pokarmowego na podstawie jej wydalania z moczem.

Witamina B12 cena | Kup badanie online

Witamina B12 badanie – kto powinien wykonać?

Każdy pacjent prezentujący objawy niedoboru witaminy B12:

  • niedokrwistość (anemię) megaloblastyczną (z obniżeniem poziomu hemoglobiny, ale zwiększeniem wielkości czerwonej krwinki),
  • objawy z przewodu pokarmowego (utrata smaku, pieczenie języka, chudnięcie, nudności, zaparcia lub biegunki)
  • objawy neurologiczne (mrowienia kończyn, zaburzenia chodu, zaburzenia psychiatryczne)

Ponadto oznaczenie jest przydatne u pacjentów obciążonych, w sytuacjach takich jak:

  • przewlekłe zanikowe zapalenie żołądka;
  • po gastrektomii (chirurgicznym usunięciu części żołądka);
  • przy długotrwałym stosowaniu inhibitorów pompy protonowej lub blokerów receptorów H2 (wpływających na zmianę pH żołądka);
  • choroby terminalnego jelita krętego (choroba Crohna, chłoniak, stan po resekcji;
  • przewlekły alkoholizm;
  • długoterminowa, niedoborowa dieta wegańska, wegetariańska;
  • AIDS.

Przygotowanie do badania

  • Badanie wykonuje się rano na czczo
  • Oznaczenia należy dokonać co najmniej 10 dni po ostatnim wstrzyknięciu witaminy; po przeprowadzeniu testu Schillinga; wprowadzeniu znakowanej radioaktywnie B12 do organizmu.

Materiał do badania

  • krew żylna.

Metoda badania

  •  immunochemiczna, elektrochemiluminescencyjna (ECLIA)

Witamina B12 norma

  • 197 – 771 pg/ml

Witamina B12 nadmiar

Nadmiar witaminy B12 w surowicy zazwyczaj jest wynikiem jej terapii suplementacyjnej np. w stanach zapalnych korzeni nerwowych. Witamina B12 wydalana jest wraz moczem, dlatego jej nadmiar nie jest szkodliwy.

W stanach patologicznych wzrost stężenia pojawić się może w niewydolności nerek, przewlekłej białaczce szpikowej, alkoholizmie, ostrym i przewlekłym zapaleniu wątroby.

Witamina B12 niedobór

Niedobór witaminy B12 jest spowodowany:

  • błędami żywieniowymi,
  • zaburzonym wchłanianiem w wyniku obecności złośliwej niedokrwistości (choroby autoimmunologicznej błony śluzowej żołądka, która powoduje niedobór czynnika IF)
  • zaburzonym wchłanianiem w wyniku zaburzeń w miejscach, które uczestniczą w tym procesie (po resekcji żołądka, jelita krętego, w stanach zapalnych zmieniających ich błonę śluzową)

Istnieją również leki, które mogą wpływać na poziom witaminy B12 – leki przeciwdrgawkowe, metformina, doustne środki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki itp.

Źródła:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice