Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

APTT Czas kaolinowo-kefalinowy

Dowiedz się więcej

Badanie APTT (czas kaolinowo-kefalinowy) jest testem czynnościowym, który dostarcza cennych informacji dotyczących funkcjonowania układu krzepnięcia krwi oraz jego poszczególnych czynników.

APTT badanie

Wskaźnik APTT jest najczęściej stosowany do monitorowania i kontroli przebiegu leczenia heparyną niefrakcjonowaną (UFH) oraz inhibitorami trombiny (m. in. hirudyną, dabigatranem, argatrobanem). Badanie stosuje się również w diagnostyce wrodzonej lub nabytej niewydolności niektórych czynników krzepnięcia (XII, XI, IX, VIII, VII, XIII), w przypadku podejrzenia hemofilii lub choroby von Willebranda.

Badanie APTT jest skutecznym badaniem służącym wykrywaniu obecności swoistych oraz nieswoistych inhibitorów krzepnięcia – na przykład antykoagulantu toczniowego (LAC) i innych przeciwciał antyfosfolipidowych związanych z objawami klinicznymi różnych chorób związanych z nieprawidłowym krzepnięciem krwi, np. zakrzepicy.

Jest również stosowany jako wskaźnik służący ocenie ryzyka krwawienia przed operacją chirurgiczną.

APTT – kiedy wykonać

Jest to badanie przesiewowe, które lekarz może zlecić w ramach postępowania diagnostycznego lub terapeutycznego oraz jako jedno z badań, które należy wykonać przed planowaną operacją.

APTT cena | Kup badanie online

 

Przygotowanie do badania

Badanie wykonuje się na czczo. Jeżeli jest wykonywane w celu kontroli leczenia heparyną, materiał do badania jest pobierany godzinę przed kolejną dawką heparyny.

Materiał do badania

  • krew żylna

Sposób przeprowadzenia badania

  • koagulometria

APTT norma

  • 25,4 – 36,9 sek
  • ratio 0,80-1,20

Przedział terapeutyczny wartości APTT podczas leczenia heparyną jest od 1,5 do 2,5 raza dłuższy niż wartości kontrolne u danego pacjenta.
Interpretacja wyników

Wydłużenie czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji może być spowodowane:

  • wrodzonym lub nabytym niedoborem niektórych czynników krzepnięcia
  • stosowaniem preparatów heparyny
  • obecnością antykoagulantu toczniowego
  • obecnością innych swoistych lub nieswoistych inhibitorów krzepnięcia

Jego wydłużenie można również zaobserwować w przypadku niedoboru fibrynogenu, chorób wątroby i niedoboru witaminy K.

Skrócenie czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji świadczy o zwiększonej aktywności czynnika VIII, najczęściej związanej z przewlekłą chorobą zapalną. Może również wynikać z nieprawidłowego pobrania próbki krwi.

Stosowanie niektórych leków może istotnie wpływać na wyniki tego badania, dlatego zawsze należy informować lekarza o przyjmowanych obecnie preparatach.
Po wykryciu wydłużenia APTT, przy braku jednoznacznej przyczyny, należy wykonać dodatkowe badania w celu znalezienia źródła tej zmiany.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice