Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Badanie moczu – badanie ogólne moczu

badanie moczu | laboratorium | mikroskop Badanie ogólne moczu jest jednym z najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych przez lekarzy. Zwykle ma znaczenie badania przesiewowego i jest wykonywane w diagnostyce chorób nerek i innych narządów. Badanie moczu, podobnie jak morfologię, warto wykonać przynajmniej raz w roku w celu oceny ogólnego stanu zdrowia.

 

Badanie moczu – co to jest?

Badanie składa się z oceny cech fizycznych (barwa, przejrzystość, zapach, odczyn, ciężar właściwy (gęstość względna), cech chemicznych (glukoza, białko, bilirubina, urobilinogen, ciała ketonowe, hemoglobina, mioglobina, związki azotowe) oraz oceny mikroskopowej osadu. Barwa moczu zależy od substancji barwnych produkowanych przez nerkę lub powstających w procesach metabolicznych, albo od substancji egzogennych (dieta, leki).

Badanie moczu – kiedy wykonać?

Badanie ogólne moczu jest rekomendowane jako rutynowe badanie profilaktycznie i powinno się je wykonywać co najmniej raz w roku. Dodatkowo, badanie moczu wykonuję się:

  • W przypadku podejrzenia choroby układu moczowego
  • W celu monitorowania skuteczności leczenia niektórych chorób nerek, wątroby lub układu moczowego

Badanie moczu – niepożądane wyniki

Wynik badania ogólnego moczu, tak jak każdego badania laboratoryjnego, powinien ocenić lekarz w celu dokładnej diagnozy. Wizyta u lekarza może być konieczna jeśli na wyniku zaobserwujemy:

  • Białko – jeśli znajduje się w moczu to niezbędna jest dodatkowa diagnostyka
  • Glukozę – może wskazywać na obecność cukrzycy
  • Bilirubinę – wiąże się między innymi z chorobami wątroby

Badanie moczu – jak się przygotować

Badanie ogólne moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu. Dobrze przygotowanie się do pobrania moczu znacznie zwiększa wiarygodność wyniku.

Badanie moczu – inne rutynowe badania

Mocz jest obok krwi jednym z głównych materiałów diagnostycznych. Poza ogólnym badaniem moczu, można wykonać też posiew moczu, badanie na obecność białka, glukozy lub albuminy.

Sprawdź również

<--Start of Tawk.to Script--> <--End of Tawk.to Script-->