Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Chromogranina A

Dowiedz się więcej

Chromogranina A (CgA) to białko uwalniane z komórek neuroendokrynnych, czyli takich, które mają zdolność produkowania hormonów w odpowiedzi na sygnały z układu nerwowego. Znajdują się one w narządach w całym ciele, głownie rdzeniu nadnerczy i części współczulnej układu nerwowego, a substancje przez nie wytwarzane mogą uczestniczyć w regulacji różnych procesów w ciele.

Komórki neuroendokrynne produkują chromograninę A, która albo sama jest bezpośrednio przekształcana do hormonów, albo reguluje w komórkach poziom wapnia, wpływając na wydzielanie innych substancji. Niektóre z nich mogą wpływać na zwężanie lub rozszerzanie średnicy naczyń krwionośnych lub mięśni ścian oskrzeli, co reguluje poziom ciśnienia tętniczego lub pojemność płuc w organizmie.

Skupiska komórek neuroendokrynnych są też obecne w przewodzie pokarmowym, jelitach lub komórkach wysp trzustkowych, gdzie produkowane przez nie hormony regulują intensywność skurczów jelit (perystaltykę) oraz zachodzące w nich procesy trawienia i wchłaniania.

Czasem zdarza się, że w gruczołach dokrewnych w których znajdują się komórki neuroendokrynne, powstają łagodne lub złośliwe nowotwory, które mają zdolność produkcji chromograniny A. Wtedy zbyt duże ilości hormonów z niej powstających dostają się do krwioobiegu, w sposób ciągły lub przerywany, powodując charakterystyczny zespół objawów, zwanych zespołem rakowiaka.

Chromograninę A można więc traktować jako niespecyficzny marker nowotworowy, a monitorowanie jej stężenia pomaga w wykrywaniu i diagnozowaniu tego rodzaju guzów. Jednak istnieje wiele stanów nienowotworowych lub leków, które mogą powodować wzrost stężenia chromograniny, stąd konieczna jest dodatkowa diagnostyka zlecona przez lekarza.

Chromogranina A – kiedy wykonać badanie?

Oznaczenie stężenia chromograniny A wykorzystywane jest głównie w diagnostyce rakowiaków- nowotworów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego żołądkowo-jelitowo-trzustkowych (GIST) i płuc.

U chorych z guzami neuroendokrynnymi przewodu pokarmowego czułość diagnostyczna CgA waha się w granicach 10-100%, przy swoistości 68-100%. Stężenie chromograniny A koreluje z masą nowotworu, więc znajduje zastosowanie w określaniu rokowania przebiegu choroby oraz monitorowaniu przebiegu jej leczenia.

Czasem oznaczanie chromograniny stosuje się pomocniczo w wykrywaniu innych nowotworów wydzielających hormony wpływające na układ nerwowy. Pochodzą one z: rdzenia nadnerczy (phaeochromocytoma, neuroblastoma), trzustki (insulinoma), płuc (rak drobnokomórkowy), tarczycy (rak rdzeniasty), prostaty. W tym przypadku często badanie towarzyszy oznaczeniom innych markerów np.: kwasu 5-hydroksyindolooctowego w dobowej zbiórce moczu.

Chromogranina A – kto powinien wykonać badanie?

Osoby z objawami rakowiaków przewodu pokarmowego lub płuc:

  • napadowe zaczerwienienia skóry twarzy i szyi,
  • przyspieszenie rytmu serca, skoki ciśnienia tętniczego,
  • zawroty głowy,
  • nadmierne pocenie,
  • nawracające wymioty i biegunki, skutkujące utratą masy ciała,
  • objawy skurczu oskrzeli, takie jak duszność, kaszel, świsty wdechowe.

Symptomy te pojawiają się zazwyczaj epizodycznie, czasem mogą być prowokowane spożyciem alkoholu lub ostrych potraw.

Ponadto, u chorych z rakowiakami mogą rozwijać się groźne powikłania, takie jak:

  • choroby serca wynikająca z włóknienia jego zastawek,
  • niedrożność jelit mogąca być spowodowana przerzutami nowotworu do węzłów chłonnych przewodu pokarmowego,
  • przełom rakowiakowy powodujący problemy ze zbyt niskim ciśnieniem i utrudnionym oddychaniem.

Materiał do badania

  • krew żylna

Chromogranina A cena

Chromogranina A norma

  • wartości referencyjne: do 100 ng/ml

Niska chromogranina A

Poziom chromograniny A we krwi jest zwykle niski. W przypadku braku objawów nowotworu jest małe prawdopodobieństwo, że w ciele rozwija się nowotwór, jednak czasem w przypadku niewielkich guzów poziom chromograniny A może być prawidłowy.

Do leków mogących zwiększyć poziom chromograniny A należą: inhibitory pompy protonowej (IPP), antagoniści receptorów dla histaminy 2 (H2), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Przed badaniem jej poziomu może okazać się konieczne odstawienie tych środków.

Wysoka chromogranina A

Podwyższone stężenie obserwuje się w chorobach nowotworowych neuroendokrynnych, w których następuje produkcja zbyt dużej liczy hormonów stymulujących układ nerwowy. Zaliczamy do nich: rakowiaki przewodu pokarmowego lub płuc, które zazwyczaj dają wiele objawów; w przypadku guzów rdzenia nadnerczy czy trzustki, czasem są one przypadkowo wykrywane w badaniach obrazowych.

W chorobach nienowotworowych podwyższone stężenie chromograniny A można stwierdzić w:

  • zanikowym nieżycie błony śluzowej żołądka typu A,
  • chorobach wątroby,
  • przewlekłej chorobie nerek,
  • cukrzycy, nadciśnieniu,
  • zawale mięśnia sercowego i niewydolności serca,
  • niektórych chorobach zapalnych jelit (np. w chorobie Crohna),
  • przy zapaleniu trzustki,
  • reumatoidalnym zapaleniu stawów przebiegającym z wysokim poziomem czynnika reumatoidalnego,
  • a także w stresie.

Chromogranina A – źródła:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice