Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Des-gamma-karboksy-protrombina

Dowiedz się więcej

Des-gamma-karboksy-protrombina DCP jest nieczynną biologicznie, niedojrzałą formą protrombiny, czyli jednego z czynników krzepnięcia produkowanego w wątrobie.

Podczas prawidłowej przemiany materii, Des-gamma-karboksy-protrombina ulega w wątrobie szeregowi przekształceń do swojej aktywnej formy- protrombiny. W warunkach fizjologicznych, w osoczu, przy udziale innych enzymów i jonów wapnia, protrombina jest dalej przeobrażana do trombiny, która bezpośrednio uczestniczy w kaskadzie krzepnięcia krwi.

Powyższe reakcje mogą być zaburzone w przypadku niedoborów witaminy K lub nowotworów wątroby. Obydwa te stany powodują blokadę przekształcania DCP do protrombiny i narastanie jej poziomu w osoczu krwi. Konsekwencją powyższych są zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogą objawiać się krwotokami i siniaczeniem.

Jedną z chorób, w których oznaczenie stężenia DCP może okazać się przydatne, jest rodzaj pierwotnego nowotworu wątroby, zwanego rakiem wątrobowokomórkowym (HCC). Występuje on szczególnie często w następstwie przewlekłego wirusowego zapalenia typu B lub C oraz nadużywania alkoholu.

Problemem diagnostycznym pozostaje nadal odróżnienie tego rodzaju zmian od marskości wątroby, która może zostać wywołana podobnymi przyczynami.

Podstawą rozpoznawania guzów wątroby jest badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Łagodne zmiany zwykle nie dają objawów i są wykrywane przypadkowo podczas testów wykonywanych z innych przyczyn. W podejrzanych przypadkach, jako uzupełnienie badań obrazowych zastosowanie znajdują oznaczenia laboratoryjne.

Kiedy wykonać oznaczenie?

Badanie DCP jest stosowany w diagnostyce uzupełniającej raka wątrobowokomórkowego HCC. Po wykryciu zmian w wątrobie w badaniach obrazowych, DCP powinna zostać oznaczona razem z innymi markerami biochemicznymi- głównie alfa-fetoproteiną (izoenzymem AFP-L3) i antygenem rakowo-płodowego (CEA).

Jeśli początkowe poziomy są podwyższone, można go następnie zlecać okresowo w monitorowaniu progresji choroby, w trakcie i po leczeniu HCC (w celu oceny jego skutecznośc).

Dodatkowo, nieprawidłowy wynik jednoczesnego oznaczenia AFP i DCP jest również jako traktowany jako niezależny czynnik ryzyka agresywnego przebiegu choroby.

Inne odchylenia w badaniach laboratoryjnych, które mogą wskazywać na rozwój nowotworu wątroby to: podwyższenie aktywności LDH (izoenzymów LDH2 , LDH3 i LDH4), wzrost fosfatazy alkalicznej ALP (izoenzymu wątrobowego), wzrost GGTP, aminotransferaz AST i ALT.

Kto powinien wykonać oznaczenie stężenia DCP?

Osoby z objawami, które może powodować każdy nowotwór rozwijający się w organizmie: spadek apetytu i masy ciała, osłabienie, męczliwość, przedłużające się stany podgorączkowe, niebolesne powiększenie węzłów chłonnych bądź podejrzane zmiany skórne w różnych miejscach ciała.

Poza tym, osoby z objawami, które mogą wskazywać na nowotwór wątroby: bóle brzucha i biegunki, nudności, wymioty, powiększona masa pod prawymi żebrami, zażółcenie białek ocznych i skóry, swędzenie skóry, obrzęki, ciemny mocz, jasny stolec.

Czasem nowotwór wątroby rozpoznawany jest dopiero w momencie, gdy dojdzie do niewydolności wątroby. Objawia się ona: spadkiem ciśnienia, powiększeniem obwodu brzucha, gorączką, krwawymi wybroczynami na skórze, krwawieniem z przewodu pokarmowego, objawami ostrego brzucha, zaburzeniami świadomości.

Materiał do badania

  • krew żylna

Des-gamma-karboksy-protrombina norma

Wartości referencyjne do 7,5 ng/ml.

Des-gamma-karboksy-protrombina wyniki

Niski poziom DCP u osoby z podejrzeniem zmian w wątrobie zmniejsza prawdopodobieństwo istnienia raka wątrobowokomórkowego HCC, ale nie wyklucza choroby. Guz może nie wytwarzać DCP lub być na tyle mały, że nie wytwarza znaczących ilości.

Podwyższenie poziomu DCP u osoby ze zdiagnozowanym (potwierdzonym w biopsji wątroby) rakiem wątrobowokomórkowym HCC oznacza, że nowotwór produkuje tę substancję i test można wykorzystać jako marker nowotworowy. Zmniejszające się stężenia u osób poddawanych terapii, sugerują pozytywną reakcję na leczenie. Gwałtowny wzrost stężenia substancji, wraz z poziomami innych wskaźników, mogą zwiastować nawrót choroby.

Wzrost poziomu DCP jest również wykrywany u chorych z deficytem witaminy K (z powodu niedoborów pokarmowych lub zespołów złego wchłaniania w jelitach), leczonych lekami przeciwkrzepliwymi, które hamują jej działanie lub niektórymi antybiotykami.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice