Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Antygen HBs ilościowo

Dowiedz się więcej

Antygen HBs ilościowo

Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) występuje na całym świecie. Infekcja rozprzestrzenia się przede wszystkim przez krew lub preparaty krwiopochodne (np. transfuzję krwi), rzadziej przez inne płyny ustrojowe. Powszechne są też zakażenia drogą płciową, natomiast infekcje płodu przez łożysko lub w trakcie porodu zdarzają się coraz rzadziej.

Okres wylęgania choroby waha się od 28 do nawet 180 dni i w jego trakcie nie stwierdza się żadnych zmian biochemicznych (takich jak podwyższenie poziomu aminotransferaz) we krwi. Antygen HBs jest związany z białkiem powierzchniowym otoczki wirusa HBV i jednocześnie stanowi pierwszy marker serologiczny pojawiający się we krwi po ekspozycji na zakaźne cząsteczki. Może być wykrywany na 1-4 tygodni przed wystąpieniem objawów klinicznych lub najpóźniej po 2 tygodniach po ich wystąpieniu.

Infekcja HBV w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Wirus powoduje zapalenia wątroby ostre i przewlekłe- w tym pierwszym HBs antygen ilościowo zwykle znika w ciągu 1 do 2 miesięcy od wystąpienia objawów. Drugie jest definiowane jako utrzymywanie się HbSAg we krwi powyżej 6 miesięcy i zwiększa ryzyko rozwoju raka wątrobowo-komórkowego oraz marskości wątroby. Rzadsze, ale poważne powikłania obejmują również choroby o lokalizacji pozawątrobowej: guzkowe zapalenie tętnic, rozplemowe kłębkowe zapalenie nerek.

Antygen HbS jest też wykorzystywany w szczepionce przeciwko HBV. Dodatni wynik testu HBsAg może wynikać z niedawnego szczepienia przeciwko wirusowi, ale zazwyczaj zanika do 2tygodni.

Antygen HBs ilościowo – kiedy wykonać badanie?

Badanie antygenu HbSAg jest najpowszechniej stosowany w profilaktyce i diagnostyce wirusowych chorób wątroby. Znajduje zastosowanie w sytuacjach takich jak:

  • rozpoznanie ostrego, niedawno przebytego lub przewlekłego zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B. Szczególnie w obecności podwyższenia innych biochemicznych markerów uszkodzenia wątroby we krwi (takich jak wzrost aktywności aminotransferaz AST, ALT, bilirubiny, dehydrogenazy mleczanowej LDH). Uważa się, że osoba z dodatnim wynikiem na obecność HBs antygen ilościowo jest zakażona i potencjalnie zakaźna.
  • określenie statusu przewlekłego zapalenia wątroby typu B oraz szczególnie skuteczności leczenia przeciwwirusowego.

Antygen HBs ilościowo – kto powinien wykonać badanie?

Osoby z objawami postępującej choroby wątroby:

  • we wczesnej fazie zakażenia dominują objawy grypopodobne: gorączka, zmęczenie, ból mięśni lub stawów z towarzyszącą utratą apetytu, nudnościami i wymiotami, bólami brzucha, szczególnie w prawym podżebrzu. Gdy dojdzie do zaburzenia odpływu żółci z wątroby, pojawiają się żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu), odbarwione stolce oraz świąd skóry, a wątroba może zrobić się powiększona i wystawać spod prawego łuku żebrowego.
  • w ostrej niewydolności wątroby dominują: zaburzenia krzepnięcia (wybroczyny), krwawienia żołądkowo-jelitowe, senność, spadek ciśnienia.
  • w schorzeniu przewlekłym (zazwyczaj marskości), obserwuje się: spadek masy ciała przy powiększeniu obwodu brzucha, obrzęki, osłabienie i męczliwość, dolegliwości żołądkowe, zmiany skórne, bolesne skurcze mięśni.

Materiał do badania

  • krew żylna

HBs antygen ilościowo cena | Kup badanie online

 

HBs antygen ilościowo norma (wartości referencyjne)

  • wartości referencyjne: do 0,05 IE/ml

Wysoki HBs antygen ilościowo

HBs antygen ilościowo zanika czterech do sześciu miesięcy w samoograniczających się (zanikających samoistnie) zakażeniach. Można go wykryć we krwi zarówno podczas ostrych infekcji, jak i przewlekłych (trwających dłużej niż sześć miesięcy). Oznaką zdrowienia jest pojawienie się we krwi przeciwciał anty HbS.

W grupach ryzyka (u kobiet w ciąży, osób poddawanych terapii obniżającej odporność, mających schyłkową niewydolność nerek) można wykonać testy przesiewowe krwi na obecność aktywnej bądź przebytej infekcji (na ogół obejmują pomiar HBsAg, przeciwciał przeciwko HBsAg i przeciwciało przeciwko rdzeniowemu antygenowi HBV). W ten sposób można ocenić konieczność wdrożenia terapii przeciwwirusowej bądź powtórzenia szczepienia

 

Źródło:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice