Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Antygen HBs

Dowiedz się więcej

Antygen HBs to badanie wykorzystywane jest w diagnostyce i monitorowaniu chorób wątroby.

Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) jest wirusem zbudowanym z jądra (zawierającego materiał genetyczny w postaci DNA) i powłoki. Pozostaje on jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju ostrego lub przewlekłego zapalenia wątroby, będących czynnikami ryzyka rozwoju marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego.

Częstość infekcji HBV jest największa w krajach azjatyckich i afrykańskich, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń dzieci, w czasie porodu przez łożysko od zakażonej wcześniej matki. W krajach o niższej zachorowalności częstsze są zakażenia młodych dorosłych, do których dochodzi przez kontakty seksualne oraz igły i strzykawki stosowane do iniekcji narkotyków. Mniej częste są zakażenia nabywane podczas zabiegów w placówkach medycznych i gabinetach kosmetycznych.

Antygen HBs to pierwszy marker zakażenia, który wykrywa się jako dodatni, zwykle 6-16 tygodni po infekcji, a zanim rozwiną się objawy zapalenia wątroby typu B (żółtaczka) może minąć kilka miesięcy. Organizm po kontakcie z antygenem HBs, zaczyna wytwarzać przeciwciała anty HBS, które mają za zadanie zwalczać wirusa.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B objawy

Faza początkowa:

  • bóle mięśni i stawów,
  • ogólne osłabienie,
  • brak apetytu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha.

Objawy te zazwyczaj ustępują po pojawieniu się żółtaczki.

Faza zaawansowana:

  • żółtaczka
  • świąd,
  • ciemny mocz,
  • odbarwiony stolec,
  • ból w prawym podżebrzu.

Mogą występować też niespecyficzne objawy z innych narządów: wysiękowe zapalenie opłucnej, zapalenie trzustki, zaburzenia rytmu serca, anemia.

W 1% przypadków WZW B może rozwinąć się do tzw. postaci nadostrej, która objawia się ostrą niewydolnością wątroby, gdzie do żółtaczki dołączają objawy związane z zaburzeniami świadomości i procesami krzepnięcia krwi.

Obecność antygenu HbS we krwi po 6 miesiącach od momentu zakażenia świadczy o tym, że przeszło ono w fazę przewlekłą, a osoba zainfekowana jest nosicielem wirusa. Charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia wątroby WZW B są: osłabienie, zmęczenie, stany podgorączkowe, spadek masy ciała, powiększenie wątroby i obwodu brzucha. Mogą się pojawiać okresy zaostrzeń zapalenia, z obecnością żółtaczki i wzrostem poziomu aminotrasferaz w surowicy.

Antygen HBs cena | Kup badanie online

 

Antygen HBs badanie – kiedy wykonać?

Badanie wykorzystywane jest w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób zakaźnych wątroby.

Wskaźnik bada się w celach takich jak:

  • rozpoznanie ostrego / przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B;
  • monitorowanie leczenia przeciwwirusowego;
  • badania przesiewowe produktów krwiopochodnych;
  • badanie prenatalne w celu zapobiegania przenoszeniu się matki na dziecko;
  • badanie ciężarnej w III trymestrze ciąży;
  • diagnoza noworodka.

Antygen Hbs badanie – kto powinien wykonać?

Każdy pacjent, u którego:

  • występują czynniki ryzyka zakażenia wirusem HBV (stosunek seksualny bez zabezpieczenia, częste zmiany partnerów seksualnych, dożylne przyjmowanie narkotyków, obecność przewlekłej choroby nerek, cukrzycy, wiek powyżej 60 lat)
  • stwierdzono obecność przewlekłej choroby wątroby o nieustalonej etiologii,
  • przyjmuje chemioterapię lub inne leki obniżające odporność,
  • pojawiają się objawy ostrej lub przewlekłej infekcji wirusem HBV.

Materiał do badania

  • krew żylna

Antygen HBs – metoda badania

  • elektrochemiluminescencyjna

Antygen HBs norma

  • niereaktywny

Antygen HBS dodatni

Wykrycie HBsAg we krwi wskazuje na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B.

Stopniowy spadek stężenia HBsAg może wskazywać na skuteczność terapii i duże szanse jej powodzenia, natomiast stabilny poziom HBsAg wskazuje, że jest konieczna modyfikacja leczenia.

Utrzymywanie się HbsAg we krwi powyżej 6 miesięcy oznacza stan przewlekłego nosicielstwa. Charakterystyczne dla tej fazy infekcji są też stałe lub okresowe zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych (aminotransferaz). Przewlekłe zapalenie zwiększa ryzyko rozwoju marskości wątroby, rozwój zmian martwiczo-zapalnych można potwierdzić w biopsji wątroby. To badanie daje najbardziej wiarygodną informację o stopniu nasilenia uszkodzenia tego narządu.

U pacjentów bezobjawowych lub leczonych supresyjnie oznaczanie HBsAg ma duże znaczenie, gdyż wskaźnik nie wykazuje związku z HBV DNA (materiałem genetycznym wirusa obecnym we krwi zakażonego), które u tych osób jest zazwyczaj niewykrywalne.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice