Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

HE4

Dowiedz się więcej

HE4 to specyficzny związek chemiczny (glikoproteina, pewny rodzaj białka), który używany jest jako marker nowotworowy. Znaczniki (markery) nowotworowe to określone substancje, których wykrycie we krwi lub innym płynie ustrojowym pacjenta może wskazywać na obecność procesu nowotworowego. Białko HE4 jest nowoodkrytym potencjalnym markerem raka jajnika, którego rola w organizmie zdrowego człowieka nie jest jeszcze do końca poznana. Występuje u obojga płci, u mężczyzn prawdopodobnie bierze udział w procesach produkcji plemników. HE4 wykrywany jest w wielu różnych tkankach organizmu, m.in. w jelitach, drogach oddechowych raz jądrach. Jego stężenie wzrasta wraz z wiekiem, wykazano także wyższe poziomy HE4 u osób palących wyroby tytoniowe.

Kiedy należy wykonać badanie HE4?

Wzrost ekspresji HE4 jest często stwierdzany w przebiegu nowotworów nabłonkowych jajnika oraz innych nowotworach np. jelita grubego, piersi, nerek czy też płuc. Znaczne poziomy tego białka są także obecne w komórkach raka endometrialnego macicy. Najczęstsze zastosowanie tego wskaźnika jest jednak w przypadkach raków jajnika – HE4 charakteryzuje się tam najwyższą czułością i swoistością diagnostyczną, co oznacza że badanie to jest najbardziej skuteczne w rozpoznawaniu i monitorowaniu przebiegu właśnie tej choroby. Najczęściej badanie to jest wykonywane razem oznaczaniem poziomów innego wskaźnika nowotworowego, CA 125, gdzie różnice między tymi dwoma markerami pozwala z dużym prawdopodobieństwem na ocenę złośliwości trwającego procesu nowotworowego.

Kto powinien wykonać badanie HE4?

Badanie HE4 zazwyczaj jest zlecane jako kolejne badanie diagnostyczne w kierunku oceny rozwoju nowotworów jajnika. Charakteryzuje się ono dużą skutecznością już we wczesnych stadiach rozwoju tego rodzaju nowotworów. Istotny też jest fakt, że jego poziomy gwałtownie rosną szczególnie w przypadkach zmian złośliwych, co pozwala na różnicowanie z guzami łagodnymi już na poziomie badań krwi, przed wykonaniem biopsji, czyli chirurgicznego pobrania wycinka guza a następnie jego mikroskopowej oceny histopatologicznej. Jak we wszystkich chorobach nowotworowych, wczesne rozpoznanie raka zwiększa szanse pacjentki na wyleczenie. HE4 przydatny jest nie tylko we wstępnej ocenie choroby, ale także w monitorowaniu przebiegu leczenia oraz w wykrywaniu ewentualnych nawrotów choroby po jego zakończeniu.

Raki jajnika często nie dają wczesnych objawów, pojawiają się one zazwyczaj dopiero gdy choroba jest już dość zaawansowana. Pierwsze objawy, które powinny wywołać zaniepokojenie pacjentki i skierować ja pilnie na kontrolę lekarską to:

  • ból zlokalizowany w miednicy
  • krwawienia z pochwy niezwiązane z menstruacją
  • zwiększenie obwodu brzucha
  • objawy ze strony układu moczowego i pokarmowego wywołane uciskiem przez guza

HE4 kup online

HE4 wyniki

Na poziomy HE4 może mieć wpływ wiele schorzeń i rodzajów procesów nowotworowych, dlatego niezwykle ważne jest, aby wyniki tego typu specjalistycznych badań zawsze konsultować z lekarzem, najlepiej z lekarze zlecającym to badanie. Wzrost poziomów HE4 po zakończonym leczeniu może świadczyć o nawrocie choroby nowotworowej jajnika. Wyniki badania mają znaczną wartość diagnostyczną tylko w połączeniu z innymi badaniami (w tym obrazowymi) oraz prezentowanym przez pacjentkę obrazem klinicznych choroby i tylko wtedy mogą służyć do stwierdzenia postępów ewentualnej choroby nowotworowej.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice