Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

hs CRP

Dowiedz się więcej

Badanie hs CRP (CRP) lub tak zwany wysoce czuły CRP, jest badaniem bardziej dokładnym niż klasyczne CRP, ponieważ stężenie hs CRP w osoczu wzrasta nawet przy niewielkim wzroście substancji zapalnych. Dlatego jest preferowany do wykrywania przewlekłego stanu zapalnego.

Białko C-reaktywne (CRP) jest jednym z głównych biomarkerów stanu zapalnego i jest syntetyzowane przez wątrobę. Jest to białko ostrej fazy, co oznacza, że jest wytwarzane w początkowej fazie zapalenia. Stężenia w osoczu gwałtownie rosną w uszkodzeniach tkanek, ciężkich urazach, infekcjach bakteryjnych, stanach zapalnych.

Miażdżyca jest jedną z głównych przyczyn powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar. Często wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym w obszarze blaszek miażdżycowych. Dlatego hs CRP stał się jednym z najważniejszych i najbezpieczniejszych biomarkerów do oceny ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych miażdżycy, prowadzącej do rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Wyższe poziomy hs CRP są związane z większym ryzykiem chorób serca.

hs CRP – kiedy wykonać badanie?

Zaleca się wykonanie testu hs CRP u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych lub u tych, którzy mieli już powikłania choroby wieńcowej.

Badanie może być również przydatne do wykrywania pacjentów z prawidłowym poziomem cholesterolu, ale mimo to zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. Szereg badań wykazał, że wysokie poziomy hs CRP u zdrowych osób wskazują na zwiększone ryzyko przyszłego zawału serca, udaru mózgu lub choroby tętnic obwodowych, pomimo braku zaburzeń gospodarki lipidowej.

Zaleca się badanie hs CRP razem z profilem lipidowym (cholesterol LDL, cholesterol HDL, trójglicerydy) w celu oceny innych czynników ryzyka.

hs CRP cena | Kup badanie online

 

hs CRP – kto powinien wykonać badanie?

U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych badanie jest wykorzystywane do oceny prawdopodobieństwa wystąpienia:

  • ostrego zespołu wieńcowego,
  • stabilnej choroby wieńcowej.

Badanie jest zalecane szczególnie tym osobom, które już posiadają inne czynniki ryzyka powikłań sercowo- naczyniowych, takie jak nieprawidłowy profil lipidowy: wysoki poziom cholesterolu LDL, niski poziom cholesterolu HDL i podwyższony poziom trójglicerydów.

Badanie może służyć również do diagnostyki infekcji, uszkodzeń tkanek, zapaleń i chorób pokrewnych.

Materiał do badania

  • krew żylna

Metoda badania

  • lateksowa immunoturbidymetria

hs CRP norma

  • do 0,5 mg/l

hs CRP można wykorzystywać do podziału pacjentów z podejrzeniem lub diagnozą choroby niedokrwiennej serca na grupy niskiego i wysokiego ryzyka.

Podwyższony poziom hs CRP wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.

Może on również odzwierciedlać sytuacje takie jak:

  • zapalenie tętnic wieńcowych w odpowiedzi na czynniki zakaźne;
  • odpowiedź zapalna w naczyniach miażdżycowych;
  • zapalenie związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego i martwicą;
  • wzrost ilości i aktywności krążących prozapalnych cytokin.

Wzrost stężenia CRP nie jest ściśle specyficzny i powinien być interpretowany w oparciu o historię choroby pacjenta. hs CRP można stosować jako marker prognostyczny jedynie przez połączenie oceny go z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość, palenie tytoniu, nadciśnienie i profil lipidowy pacjenta.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice