Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Insulina

Dowiedz się więcej

Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, który reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie, przede wszystkim te związane z metabolizmem energetycznym. Jest wytwarzana przez trzustkę– organ będący częścią układu pokarmowego.

Główną rolą insuliny jest regulacja ilości glukozy krążącej we krwi. Chociaż insulina jest głównie związana z kontrolą poziomu cukru we krwi, bierze również udział w metabolizmie tłuszczów i białek.

Kiedy są spożywane węglowodany, poziom cukru we krwi wzrasta. Komórki trzustki wykrywają tę zmianę i uwalniają więcej insuliny. Insulina krąży we krwi i umożliwia komórkom organizmu wchłanianie glukozy. Proces ten prowadzi do stopniowego obniżania poziomu cukru we krwi.

Bardzo wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia) może mieć działanie szkodliwe dla zdrowia, a nawet prowadzić do śmierci (śpiączka cukrzycowa), jeśli nie jest leczony. Tak wysoki poziom cukru we krwi może wystąpić u diabetyków, czyli osób chorujących na cukrzycę, u których procesy metaboliczne związane z produkcją insuliny, lub też odpowiedzią komórek na ten hormon, są w znaczącym stopniu zaburzone. Z drugiej strony w niektórych przypadkach może wystąpić nadmierna produkcja insuliny, co prowadzi do niskiego poziomu cukru we krwi. Jest to stan tzw. hipoglikemii.

Insulina badanie – kiedy wykonać?

Badanie insuliny we krwi dostarcza lekarzowi wielu cennych informacji w procesie diagnostycznym chorób związanych z różnymi układami organizmu- zarówno hormonalnym, jak i pokarmowym oraz całościowym funkcjonowaniem organizmu. Badanie to umożliwia dość skuteczną ocenę funkcji komórek trzustki wytwarzających insulinę, która może być zaburzona w przypadku występowania cukrzycy typu 1 (co odróżnia ją od typu 2, gdzie poziomy insuliny są w normie, lub nawet wyższe).

Badanie to umożliwia także:

  • rozpoznanie guza trzustki wytwarzającego insulinę
  • diagnozowanie przyczyn niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii)
  • rozpoznanie niewrażliwości komórek na insulinę
  • ustalenie czy pacjent z cukrzycą typu 2, oprócz przyjmowania leków doustnych powinien również rozpocząć leczenie insuliną do wstrzykiwań

W celu lepszej oceny metabolizmu węglowodanów badanie insuliny w surowicy należy połączyć z doustnym testem obciążenia glukozą (OGTT) lub pomiarem stężenia glukozy we krwi na czczo.

Insulina cena | Kup badanie online

 

Insulina badanie – kto powinien wykonać?

Badanie poziomu insuliny w surowicy krwi należy wykonać, u pacjentów u których:

  • występują niskie poziomy cukru we krwi w połączeniu z objawami takimi jak pocenie się, kołatanie serca, zawroty głowy, drgawki i utrata przytomności- są to objawy hipoglikemii
  • u pacjentów z rozpoznaną cukrzycą, u których lekarz chce sprawdzić zdolność trzustki do wytwarzania insuliny
  • w przypadku podejrzenia występowania cukrzycy (głównie cukrzycę typu 2 z niewrażliwością komórek na insulinę)

Częstymi objawami cukrzycy są:

  • polidypsja- duże uczucie pragnienia, pomimo przyjmowania dużej ilości wody
  • utrata lub przyrost masy ciała bez wyraźnego powodu
  • łatwiejsze męczenie się
  • zaburzenia widzenia
  • wolne gojenie się ran
  • pieczenie, mrowienie lub ból rąk i nóg
  • zmiany w trawieniu, oddawaniu moczu i funkcji seksualnych.

Przygotowanie do badania

Badanie należy wykonać co najmniej 7 godzin po ostatnim posiłku.

Materiał do badania

  • krew żylna

Sposób przeprowadzenia badania

  • immunochemiczny – elektrochemiluminescencja

Insulina wyniki

  • po dłuższym okresie, gdy pacjent był na czczo, a poziom cukru we krwi pacjenta spadł poniżej 2,2 mmol / l, podwyższony poziom insuliny w surowicy prowadzi do rozpoznania guza trzustki wytwarzającego insulinę.
  • u pacjentów z cukrzycą typu 1 poziom insuliny stopniowo spada z progresją choroby. We wczesnej fazie cukrzycy typu 2 poziomy insuliny są prawidłowe lub podwyższone, a na późnym etapie – obniżone.
  • w drugim i trzecim trymestrze ciąży występuje względna niewrażliwość komórek na insulinę wraz ze wzrostem poziomu insuliny i postępującym spadkiem poziomu cukru we krwi.
  • poziomy insuliny na czczo są także wyższe u pacjentów z nadwagą niż u pacjentów z prawidłową masą ciała.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice