yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Kleszcz – badanie PCR w kierunku boreliozy

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

Badanie PCR wykryje, czy grozi Ci borelioza od ugryzienia kleszcza

Podobno, nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem groźnych chorób. W Polsce w ostatnich latach odnotowano rocznie ponad 20 tys. przypadków zachorowań na boreliozę. Szybkie rozpoczęcie leczenia pozwoli na uniknięcie uciążliwych powikłań.

Istotne jest jak najszybsze rozpoznanie nie tylko ze względu na powikłania, ale też na czas i koszty leczenia tego schorzenia. W pierwszej fazie zaraz po tym jak na ciele pojawi się rumień choroba jest łatwa do wyleczenia, jeśli jednak dojdzie do powikłań, leczenie staje się utrudnione, długotrwałe i kosztowne.

badanie kleszcza

Jednym z pierwszych badań diagnostycznych boreliozy może być badanie kleszcza.

Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów pierwsze stadium boreliozy przebiega bezobjawowo. Rozwiązaniem ułatwiającym podjęcie decyzji o zastosowaniu leczenia jest zbadanie samego kleszcza, czy był nosicielem boreliozy oraz innych chorób.

W Synevo wykonujemy badanie genetyczne kleszcza metodą PCR z sekwencjonowaniem. Badanie PCR polega na wyizolowaniu i wyczyszczeniu DNA przed jego badaniem. Zapewnia to najwyższą czułość i szybkość wykonania badania.

Diagnostyka i leczenie boreliozy może być długotrwałym i męczącym procesem, dlatego ważne jest, aby wybierać badania o najwyższej czułości i udowodnionej skuteczności.

Jak przygotować się na badanie kleszcze?

  • Kleszcza należy usunąć mechanicznie. Nie wolno stosować żadnych substancji np. maści, kremów, oleju do wyjęcia kleszcza ze skóry, ponieważ uniemożliwi do wykonanie badań molekularnych.
  • Kleszcza należy włożyć do pojemnika, zalać 70-96% alkoholem, np. spirytusem i dobrze zamknąć. NIE należy stosować alkoholi zanieczyszczonych (np. denaturat) lub preparatów alkoholowych przeznaczonych do dezynfekcji. Zalecane jest użycie niedużego pojemnika ze szczelną nakrętką i dokładnie zabezpieczenie opakowania przed wylaniem się/odparowaniem alkoholu.
  • Dopuszczalne jest przechowywanie kleszcza „na sucho” w temperaturze +4C przez jedną lub dwie doby po jego usunięciu ze skóry. Dla bezpieczeństwa należy zamknąć go w zamkniętym pudełku.
  • Znajdź punkt Synevo i zanieś tam kleszcza do badania.

Wykonanie badania kleszcza

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z opcji czatu lub zadzwoń do nas na +22 120 24 00.

Jeśli nie masz już kleszcza, który Cię ugryzł, rozważ dalszą diagnostykę. Zapoznaj się z badaniem LTT borelioza.

 

Sprawdź również