Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Kleszcz – badanie PCR w kierunku boreliozy

Diagnostyka infekcji 9 sierpnia 2017

Podobno, nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem groźnych chorób. W Polsce w ostatnich latach odnotowano rocznie ponad 20 tys. przypadków zachorowań na boreliozę. Szybkie rozpoczęcie leczenia pozwoli na uniknięcie uciążliwych powikłań.

Istotne jest jak najszybsze rozpoznanie nie tylko ze względu na powikłania, ale też na czas i koszty leczenia tego schorzenia. W pierwszej fazie zaraz po tym jak na ciele pojawi się rumień choroba jest łatwa do wyleczenia, jeśli jednak dojdzie do powikłań, leczenie staje się utrudnione, długotrwałe i kosztowne.

Przeczytaj też: Badanie LTT Borelioza

Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów pierwsze stadium boreliozy przebiega bezobjawowo. Rozwiązaniem ułatwiającym podjęcie decyzji o zastosowaniu leczenia jest zbadanie samego kleszcza, czy był nosicielem boreliozy oraz innych chorób.

W Synevo wykonujemy badanie genetyczne kleszcza metodą PCR z sekwencjonowaniem.

Jak przygotować się na badanie kleszcze?

  • Kleszcza należy usunąć mechanicznie. Nie wolno stosować żadnych substancji np. maści, kremów, oleju do wyjęcia kleszcza ze skóry, ponieważ uniemożliwi do wykonanie badań molekularnych.
  • Kleszcza należy włożyć do pojemnika, zalać 70-96% alkoholem i dobrze zamknąć. NIE należy stosować alkoholi zanieczyszczonych (np. denaturat) lub preparatów alkoholowych przeznaczonych do dezynfekcji. Zalecane jest użycie niedużego pojemnika ze szczelną nakrętką i dokładnie zabezpieczenie opakowania przed wylaniem się/odparowaniem alkoholu.
  • Dopuszczalne jest przechowywanie kleszcze „na sucho” w temperaturze +4C przez jedną-dwie doby po jego usunięciu ze skóry.
  • Zanieś tak przechowywanego kleszcza do najlbliższego Punktu Pobrań Synevo.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu: +22 120 24 00.

Przeczytaj też: Uwaga na kleszcze!

Sprawdź również

<--Start of Tawk.to Script--> <--End of Tawk.to Script-->