Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Kreatynina wydalanie

Dowiedz się więcej

Kreatynina wydalanie badanie

Kreatynina jest produktem przemiany kreatyny i fosfokreatyny. Są to związki odpowiedzialne za prawidłową pracę mięśni, poprzez umożliwianie im kurczenia się. Kreatynina jest syntetyzowana prawie wyłącznie w mięśniach szkieletowych, stąd jej stężenie jest proporcjonalne do masy mięśniowej danej osoby (u mężczyzn stężenie w surowicy jest zwykle wyższe niż u kobiet). We krwi oraz w moczu obok mocznika stanowi główny związek azotowy- czyli zawierający duże ilości azotu.

U osób zdrowych stężenie kreatyniny zależy od wieku, płci i masy ciała. Kreatynina nie wiąże się w krążeniu z białkami i swobodnie ulega przesączaniu do moczu się w kłębuszkach nerkowych.

Kreatynina wydalanie – kiedy wykonać?

Dobowe wydalanie kreatyniny u osób zdrowych jest względnie stałe i zależy od czynników takich jak:

  • masa mięśniowa
  • zawartość białka w diecie
  • prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Istnieje związek pomiędzy stężeniem kreatyniny w osoczu i wartością filtracji kłębuszkowej, czyli głównego wskaźnika mówiącego o czynności nerek. Stężenie kreatyniny w surowicy jest najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem oceny stopnia niewydolności nerek. Podwyższone stężenie w surowicy występuje po wysiłku fizycznym i chorobach mięśni szkieletowych przebiegających z ich uszkodzeniami, u chorych z niektórymi chorobami dotyczącymi układu hormonalnego, takimi jak akromegalia lub gigantyzm, w przebiegu odwodnienia, w stanach gorączkowych i po rozległych urazach.

Przyczyną narastającego stężenia w surowicy jest także zmniejszone wydalanie z moczem w przewlekłej chorobie nerek, w ostrym uszkodzeniu nerek, polekowe (leki nefrotoksyczne – sulfonamidy, tiazydy, niektóre antybiotyki, barbiturany, salicylany, przeciwbólowe), w zatruciach związkami organicznymi i nieorganicznymi oraz nadczynności tarczycy. Obniżone stężenie kreatyniny w surowicy obserwuje się w niedożywieniu i podczas terapii kortykosterydami.

Badanie stężenia kreatyniny w dobowej zbiórce moczu pozwala dokładniej określić źródło zaburzeń poziomów kreatyniny w surowicy. Prościej mówiąc- można wtedy ocenić, czy zbyt niskie poziomy kreatyniny są spowodowane nadmiernym jej wydalaniem z moczu, lub też czy nerki spełniają prawidłowo swoją funkcję przy jej zbyt wysokich poziomach.

Kreatynina wydalanie cena | Kup badanie online

 

Kreatynina wydalanie – kto powinien wykonać badanie

Badanie stężenia kreatyniny w dobowej zbiórce moczu jest zazwyczaj zlecane przez lekarza w celu dokładniejszej diagnostyki nieprawidłowości stężeń kreatyniny w surowicy. Wydalanie kreatyniny podlega zmianom w rytmie dobowym, dlatego tylko zbiórka moczu przez całą dobę daje jasny i pewny obraz o jej wydalaniu przez nerki.

Kreatynina wydalanie norma (wartości referencyjne)

Wartości referencyjne stężenia kreatyniny w moczu uzyskanego z całodobowej zbiórki to:

  • Kobiety: 0,74-1,45 g/dobę
  • Mężczyźni: 1,04-2,35 g/dobę

Kreatynina wydalanie wyniki

Ocena poziomów kreatyniny w dobowej zbiórce moczu jest użyteczna diagnostycznie tylko w połączeniu ze wcześniejszym oznaczaniem jej we krwi. Dlatego też ważne jest, aby wyniki badań omawiać z lekarzem zlecającym je. Zarówno jej zbyt wysokie, jak i zbyt niskie stężenia mogą wskazywać na zaburzenia czynności nerek, które mogą być wywołane przez wiele różnych chorób współistniejących.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice