Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Albumina wydalanie

Dowiedz się więcej

Albumina wydalanie badanie

Albuminy stanowią główny składnik białkowy krwi, pełniąc w organizmie szereg funkcji m.in. transportową dla hormonów, kwasów tłuszczowych, leków, ale również zapewniając stałość ciśnienia wewnątrz naczynia. Ich prawidłowe stężenie zapobiega rozwojowi obrzęków, wahaniom pH (odczynu) krwi, informuje o dobrym odżywieniu organizmu.

Cząsteczka albuminy jest produkowana w wątrobie, a rozkładana średnio po 20 dniach. Czas ten jest krótszy w warunkach zwiększonego rozpadu białek np. przy nowotworze, ciężkiej infekcji, rozległym uszkodzeniu tkanek. W odpowiedzi na te procesy, poziom albumin gwałtownie spada.

Istnieją też inne stany, które mogą spowodować obniżenie poziomu albumin w surowicy. Jednym z nich są choroby nerek ze zwiększoną utratą białka. W prawidłowo funkcjonującej nerce, albuminy zatrzymywane są we krwi w dzięki barierze filtracyjnej, która nie przepuszcza dużych białek- stąd ich stężenie w moczu jest śladowe. W sytuacjach patologicznych, gdy bariera jest nieszczelna bądź uszkodzona, albumina dostaje się do moczu w dużych ilościach. Stan taki nazywany jest albuminurią.

Albuminuria stanowi wskaźnik niewydolności nerek. Niekiedy zwiększone stężenie białka w moczu wyprzedza pojawienie się objawów choroby nerek, stąd tak ważny jest pomiar albumin w moczu u pacjentów z grup ryzyka, szczególnie u osób chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

Albumina wydalanie – kiedy wykonać badanie?

Albuminy w dobowej zbiórce w moczu są oznaczane w diagnostyce wczesnych zmian w nerkach w przebiegu nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

Wczesne wykrycie zmian po rozpoczęciu odpowiedniego leczenia, pozwala powstrzymać rozwój nefropatii (uszkodzenia nerek) cukrzycowej i nadciśnieniowej i pojawieniu się większych ilości białka w moczu.

Badanie zalecane jest raz w roku: u chorych z cukrzycą typu 1 od 5 roku trwania choroby, a u chorych z cukrzycą typu 2 od momentu rozpoznania. Przy rozpoznaniu obecności albumin w moczu badanie należy powtórzyć 2-krotnie w ciągu 3-6 miesięcy. Uzyskanie dwóch dodatnich wyników spośród trzech oznaczeń jest podstawą do rozpoznania albuminurii.

Albumina wydalanie – kto powinien wykonać badanie?

Osoby prezentujące charakterystyczne objawy cukrzycy:

  • wzmożone pragnienie,
  • apetyt,
  • częste oddawanie moczu,
  • suchość w ustach,
  • spadek masy ciała,
  • senność,
  • utrzymujące się bez przyczyny zmęczenie.

Ponadto, wszyscy pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą, w celu okresowej kontroli skuteczności jej leczenia.

Dodatkowo, osoby prezentujące objawy nadciśnienia tętniczego:

  • tępe bóle głowy,
  • krwawienia z nosa,
  • nerwowość,
  • zaburzenia snu,
  • zawroty głowy,
  • duszność,
  • łomotanie serca,
  • zaburzenia widzenia.

Ponadto, wszyscy pacjenci ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym, w celu okresowej kontroli skuteczności jego leczenia.

Badanie może zostać wykonane też u osób z objawami chorób nerek w celu uzupełnienia diagnostyki: zmiana koloru i zapachu moczu, częste lub bolesne oddawanie moczu, obrzęki, bladość skory, brak apetytu, osłabienie.

Metoda badania

  • immunoturbidymetryczna

Albumina wydalanie norma

  • do 30 mg/dobę

Albumina wydalanie niska

Jeśli albuminy są niewykrywalne w moczu, oznacza to, że czynność nerek jest prawidłowa.

Albumina wydalanie podwyższona

Umiarkowanie podwyższone poziomy albuminy stwierdzone zarówno w początkowych, jak i powtórnych badaniach moczu, wskazują, że dana osoba może mieć wczesną postać choroby nerek, zazwyczaj w przebiegu cukrzycy.

Niewydolność nerek jest poważnym powikłaniem w cukrzycy, zwłaszcza w cukrzycy typu 1 (30-50% chorych). W cukrzycy typu 2 dotyczy 5-10% chorych.

Stwierdzenie albuminurii jest wskazaniem do rozpoczęcia intensywnego leczenia w celu lepszej kontroli poziomu cukru we krwi.

Bardzo wysokie poziomy albumin w moczu mogą wskazywać, że choroba nerek jest już w bardziej zaawansowanym stadium i zazwyczaj towarzyszy im stwierdzenie obecności innych białek osocza.

Albumina wydalanie wyniki

Na fałszywie dodatnie podwyższenie poziomu albumin w moczu mogą wpływać: różnice biologiczne, długo utrzymywana pionowa pozycja ciała, aktywność fizyczna w okresie 24 godzin przed badaniem, infekcje dróg moczowych, znacznie podwyższony poziom cukru we krwi, odwodnienie (zagęszczenie moczu).

Wyniki fałszywie ujemne mogą występować w przypadku wielomoczu (zwiększonego oddawania moczu) lub przewodnienia (nadmiernego rozcieńczenia moczu).

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice