Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Magnez w dobowej zbiórce moczu

Dowiedz się więcej

Magnez w dobowej zbiórce moczu – co to jest?

Magnez to jeden z pierwiastków chemicznych występujących w ludzkim organizmie. Pełni on wiele niezwykle ważnych funkcji, a zaburzenia jego poziomów mogą prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań dla zdrowia i życia pacjenta.

Magnez odpowiada za prawidłowe przewodnictwo nerwowe między neuronami, regulację pracy wielu enzymów, kontrolę procesów energetycznych (poprzez wiązanie ATP, głównego związku energetycznego w komórkach), prawidłowe ciśnienie tętnicze i wiele innych. Pierwiastek ten magazynowany głównie jest w kościach, pewne jego ilości znajdują się także w mięśniach szkieletowych.

Za utrzymywanie jego prawidłowych poziomów w organizmie odpowiadają głównie nerki, poprzez regulację jego wydalania z moczem. Proces ten regulowany jest przez wielopoziomowe, złożone mechanizmy hormonalne, które zależne są od obecnie występujących we krwi stężeń magnezu. Na intensywność zachodzenia tego procesu ma wpływ wiele różnych czynników, takich jak stosowane leki, dostarczanie magnezu z diety, zaburzenia mechanizmów regulacyjnych lub też choroby nerek.

Magnez w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać?

Badanie to opiera się na ocenie stężenia magnezu w próbce moczu uzyskanej z dobowej jego zbiórki. Jest to dokładniejsze badanie niż ocena jednorazowej porcji moczu, gdyż wydalanie tego pierwiastka może ulegać zmianie w ciągu doby. Zarówno to badanie, jak i wszystkie inne testy diagnostyczne polegające na ocenie moczu, powinno być wykonywane w zestawieniu z badaniem krwi, gdyż porównanie poziomów magnezu obecnych we krwi i w moczu pozwala na prostsze ustalenie, czy zaburzenia jego stężeń wynikają z nieprawidłowych funkcji nerek, czy z chorób dotykających innych układów. Stężenie magnezu w surowicy, nawet w przypadkach gdy jego gospodarka jest zaburzona, może długo pozostawać prawidłowe, jako że organizm posiada dość duże jego zapasy, a nerki są w stanie skutecznie go oszczędzać.

Zaburzenia poziomów magnezu we krwi, a co za tym idzie także w moczu, mogą wynikać z następujących zespołów chorobowych:

  • niedoczynność przytarczyc (produkujących hormony odpowiedzialne za regulację gospodarki mineralnej organizmu)
  • nadczynność tarczycy
  • zaburzenia funkcji nerek
  • niedostateczna podaż magnezu z pokarmem
  • zespoły złego wchłaniania
  • alkoholizm
  • niedoczynność/nadczynność nadnerczy
  • efekty uboczne niektórych leków

Magnez w dobowej zbiórce moczu – kto powinien wykonać?

Magnez w dobowej zbiórce moczu zlecany jest jako część większego pakietu badań mającego na celu ocenę funkcji wydalniczej nerek. Jest także badaniem, które wchodzi w skład szerszej diagnostyki zaburzeń stężeń magnezu we krwi. Objawami niedoborów magnezu, które powinny skierować pacjenta do lekarza są:

  • drżenia powiek
  • skurcze mięśni
  • łamliwość paznokci
  • zaburzenia nastroju- depresyjne i lękowe
  • uczucie kołatania serca
  • biegunki
  • bóle głowy
  • zawroty głowy
  • rozdrażnienie, stany lękowe
  • uczucie mrowienia i drętwienia kończyn

Poza wymienionymi zaburzeniami zaburzenia stężeń magnezu mogą być przyczyną występowania innych, bardziej złożonych chorób, które posiadają własne zestawy objawów, takich jak kamica nerkowa czy też nadciśnienie.

Magnez w dobowej zbiórce moczu – Cena online

    Zbyt wysokie stężenia magnezu we krwi rzadko bywają wywołane przez nadmierne spożycie tego pierwiastka (np. w postaci suplementów diety), jednak mogą występować z tego powodu u osób starszych, które są o wiele bardziej narażone na powikłania kardiologiczne związane z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego wywołanymi hipermagnezemią.

    Magnez w dobowej zbiórce moczu norma

    • 72,90 – 121,50 mg/dobę

    Magnez w dobowej zbiórce moczu wyniki

    Zbyt niskie poziomy magnezu w moczu mogą świadczyć o zaburzonej czynności wydalniczej nerek, co będzie skutkowało zbyt wysokimi poziomami tego pierwiastka we krwi. O ile objawy hipermagnezemii zazwyczaj nie są tak zauważalne jak objawy jego niedoboru, to także mogą prowadzić do występowania poważnych powikłań dla zdrowia pacjenta.

    Zbyt wysokie poziomy magnezu świadczą o jego zbyt intensywnym wydalaniu przez nerki, które zazwyczaj jest wywołane przez choroby dotykające układu hormonalnego i wymaga pogłębionej diagnostyki. Jeżeli podaż magnezu jest prawidłowa, to zazwyczaj będzie to się wiązało z hipomagnezemią we krwi pacjenta.

    Wyniki badania zawsze należy konsultować z lekarzem w celu zaplanowania dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice