yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Ostatnio wyszukiwane

Popularne

Mukopolisacharydoza

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

Mukopolisacharydoza łańcuch DNA

Mukopolisacharydoza (zwaną chorobą Morquio) należy do grupy chorób lizosomalnych spowodowanych niedoborem enzymów rozkładających glikozaminoglikany (mukopolisacharydy). Szacowana częstość występowania wynosi około 1:20.000 urodzeń. Nadmiar mukopolisacharydów jest odkładany w tkankach, prowadząc do uszkodzeń wielonarządowych, część jest wydalana z moczem w sposób charakterystyczny dla danej choroby.

Co to jest Mukopolisacharydoza?

Choroba Morquio typu B jest spowodowana mutacją w genie beta-galaktozydazy 1 (GLB1) na chromosomie 3p21, występuje mutacja powtarzalna (Trp273Leu), pozostałe są rozproszone w różnych regionach genu. Dziedziczenie recesywne. Typ B mukopolisacharydozy IV ma nieco łagodniejszy przebieg i późniejszy początek od typu A.

Mukopolisacharydoza objawy

Początek objawów obserwowany jest od 3 r.ż., zwykle jest to zahamowanie wzrastania i niskorosłość, kifoskolioza z deformacja klatki piersiowej, nieprawidłowy rozwój nasad kości długich, koślawość kolan, płaskostopie, osłabienie kończyn dolnych. Zmianom kostnym towarzyszy łagodna dysmorfia, zmętnienie rogówki i niekiedy uszkodzenie zastawek serca oraz osłabienie słuchu. Rozwój intelektualny w granicach normy, brak zaburzeń neurologicznych (poza kompresją kręgosłupa), ostateczny niski wzrost wieku dorosłym, niska masa ciała (od 2 dekady), znacznego stopnia kalectwo i trudności z chodzeniem, wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe. Chorzy przeżywają do wieku dorosłego. W moczu stwierdza się duże ilości mukopolisacharydów (siarczan keratanu), którego ilość zmniejsza się z wiekiem; w badaniach rentgenowskich zmiany typu dysostosis multiplex.

Mukopolisacharydoza badanie:

 • diagnostyka przypadków niskorosłości rozpoczynających się od wieku dziecięcego, połączonego z deformacją kręgosłupa, klatki piersiowej i dużych stawów, zwłaszcza w przypadkach z towarzyszącym zmętnieniem rogówki, obecnością mukopolisacharydów w moczu lub występujących rodzinnie; 
 • diagnostyka różnicowa łagodnych postaci mukopolisacharydoz bez towarzyszącego upośledzenia umysłowego (zwłaszcza typu VI i VII) lub rzadkich dysplazji kostnych z niskorosłością;
 • diagnostyka przypadków nieimmunologicznego obrzęku płodu narastającego po 16 tygodniu ciąży (do rozważenia); 
 • badania rodzinne: wykrycie mutacji genu GLB1 u krewnego w rodzinach z niskorosłością i dysplazją kostną, istnieje możliwość zastosowania w badaniach prenatalnych. 

Test jest dostępny w 2 wariantach, zwykle kolejno stosowanych: 

 • GLB1-2A: analiza mutacji w genie GLB1 w eksonach 2, 3 ,8, 12, 14, 15 (test 1 rzutu); 
 • GLB1-2B: analiza mutacji w genie GLB1 w eksonach 1, 4-7, 9-11, 13, 16 (test 2 rzutu).

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Badanie krwi | jak się przygotować?

  Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 - 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

  W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  W dniu badania

  Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

  Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 - 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

  Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

  Badanie krwi a przyjmowane leki

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

  Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych - zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Sprawdź również