yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Ostatnio wyszukiwane

Popularne

Niepłodność męska

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

Około 15% par małżeńskich ma trudności ze spłodzeniem potomstwa. W około 30-40% par z zaburzoną płodnością obniżenie płodności można przypisać obojgu partnerów, a w co najmniej 20% obniżenie płodności dotyczy wyłącznie mężczyzny.

nieplodnosc meska lekarz

Powszechnie za wykładnik męskiej płodności przyjmuje się prawidłowe wyniki badania nasienia. W przypadkach ciężkich zaburzeń spermatogenezy dość częstymi przyczynami są choroby genetyczne, w tym mutacje genu CFTR na chromosomie 7q31, mikrodelecje AZF na chromosomie Yq11, mutacje genu AR na chromosomie Xq11.

Brak plemników w nasieniu może wynikać z niedrożności dróg wyprowadzających (azoospermia obstrukcyjna). W blisko 10% przypadków przyczyną takiego stanu jest wada wrodzona, obustronny brak nasieniowodów (CBAVD), spowodowany mutacjami w genie CFTR. Nieobecności plemników w nasieniu towarzyszy niskie pH płynu nasiennego, brak koagulacji i fruktozy, przy prawidłowych poziomach hormonów płciowych. Brak plemników w nasieniu może też wynikać z osłabionej spermatogenezy (azoospermia nieobstrukcyjna).

W ponad 20% przypadków przyczyną takiego stanu są mikrodelecje chromosomu Y, w regionie AZFa, AZFb i AZFc oraz specyficzna delecja gr/gr. Nieobecności plemników w nasieniu towarzyszy wysoki poziom FSH we krwi. Znacznie obniżoną gęstość nasienia obserwuje się niekiedy w zespołe łagodnej niewrażliwości na androgeny. W tej chorobie oprócz niepłodności obserwuje się małą objętośc jąder, skąpe owłosienie na całym ciele, skłonność do ginekomastii oraz wysokie wartości ASI. Wskazaniem do badania jest diagnostyka przypadków niepłodności męskiej, zwłaszcza w przypadku niskiej gęstości nasienia (oligozoospermia) lub braku plemników w nasieniu (azoopsermia) i towarzyszących zaburzeń hormonalnych. 

Dostępne badania:

 • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – wybrane mutacje genu CFTR, delecje regionu AZF, kariotyp;
 • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – 290 mutacji w genie CFTR;
 • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – analiza receptora androgenowego 1
 • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – region AZF chromosomu Y
 • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – analiza mikrodelecji 51gr/51gr
 • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – analiza mikrodelecji regionu AZF i 51gr/51gr

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Badanie krwi | jak się przygotować?

  Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 - 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

  W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  W dniu badania

  Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

  Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 - 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

  Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

  Badanie krwi a przyjmowane leki

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

  Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych - zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Sprawdź również