Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Fosfor w dobowej zbiórce moczu

Dowiedz się więcej

Fosfor w dobowej zbiórce moczu

Fosfor jest pierwiastkiem chemicznym, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu tkanek, narządów i układów ludzkiego organizmu. Stanowi on niezbędny element błony komórkowej, która odgranicza żywy organizm od otoczenia oraz bierze udział w wielu innych procesach biologicznych.

W ciele człowieka występuje w dwóch postaciach – organicznej (zazwyczaj zapisywanej jako „Pi”, gdzie fosfor jest częścią większego związku chemicznego z gruby związków organicznych) oraz nieorganicznej, gdzie stanowi przede wszystkim element związków mineralnych. Związek zawierający fosfor, hydroksyapatyt, jest głównym budulcem kości oraz szkliwa zębów. Jest on odpowiedzialny za to, że kości są twarde i sztywne. Właśnie tam znajduje się do ok. 90% całego fosforu w ludzkim organizmie.

Fosfor w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać badanie?

Pomimo, że fosfor jest dość łatwo dostępny w przeciętnie spożywanych produktach, a jego poziomy zazwyczaj nie ulegają dużym wahaniom nadal mogą wystąpić zaburzenia poziomów fosforu we krwi. Fosfor wchłaniany jest w jelitach z dostarczanego tam pożywienia, natomiast jego poziom we krwi (a co za tym idzie w całym organizmie) regulowany jest za pomocą wydalania wraz z moczem przez nerki, w ilościach zależnych od aktualnych potrzeb organizmu. Jednym z pośrednich badań, które mogą ułatwić diagnozę tego stanu jest badanie wydalania fosforu przeprowadzane na podstawie próbki uzyskanej z całodobowej zbiórki moczu.

Fosfor w dobowej zbiórce moczu- kto powinien wykonać?

Istnieje wiele przyczyn i schorzeń, które mogą wywoływać niewłaściwe stężenia fosforu nieorganicznego we krwi, a co za tym idzie pośrednio także w moczu. O badaniu wydalania fosforu decyduje lekarz, a jednymi z przesłanek, czy też wskazań, do wykonania tego testu są:

  • podejrzenie niewydolności nerek – może występować przy np. chorobie nowotworowej, innych uogólnionych stanach chorobowych organizmu oraz przy przewlekłej, źle kontrolowanej cukrzycy
  • niedoczynność przytarczyc – są to małe narządy układu hormonalnego odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej gospodarki mineralno-elektrolitowej organizmu
  • w przebiegu choroby nowotworowej
  • przy podejrzeniu rabdomiolizy- nadmiernego rozpadu tkanki mięśniowej

Fosfor w dobowej zbiórce moczu cena | Kup badanie online

Fosfor w dobowej zbiórce moczu norma

  • 0,40-1,30 g/dobę

Fosfor w dobowej zbiórce moczu wyniki

Badania wydalania określonych związków wraz z moczem zawsze należy zestawiać z badaniami stężeń tych samych substancji we krwi – tylko wówczas będzie można ocenić, czy zaburzenia norm wydalania wynikają z ogólnych nieprawidłowości poziomów tego związku w organizmie, czy też przyczyny leżą w samych nerkach.

Zbyt wysokie poziomy fosforu nieorganicznego wydalanego wraz z moczem mogą wynikać z:

  • nadmiernej podaży (spożycia) fosforu wraz z pożywieniem – gdzie nerki usuwają tylko ten nadmiar z organizmu
  • nadczynności przytarczyc, które produkują parathormon odpowiedzialny za gospodarkę wielu pierwiastków mineralnych w organizmie, w tym także fosforu
  • niedoboru wapnia (hipokalcemii), gdyż wydalanie tych dwóch pierwiastków jest silnie ze sobą związane
  • kwasicy, czyli zaburzenia pH krwi, gdzie krew ma zbyt kwasowy charakter chemiczny

Zmniejszone wydalanie fosforu nieorganicznego przez nerki, a co za tym idzie jego niższe poziomy w moczu mogą wynikać z:

  • ostrej lub przewlekłej choroby nerek (jak ich odmiedniczkowe zapalenie lub też przewlekła nefropatia cukrzycowa)
  • niedoczynności przytarczyc
  • akromegalii, czyli choroby przysadki mózgowej, najczęściej wywołanej uciskiem na ten narząd przez znajdującego się nieopodal guza mózgu.

Wyniki wszystkich badań zawsze należy konsultować z lekarzem, gdyż tylko w połączeniu z innymi badaniami, wywiadem oraz obrazem klinicznym prezentowanych objawów stanowią one informacje cenne diagnostycznie oraz pozwalają na odpowiednie rozplanowanie dalszego procesu leczniczego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice