yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Ostatnio wyszukiwane

Popularne

Fosforany mocz

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

Fosfor jest jednym z ważniejszych biopierwiastków w organizmie. Jest składnikiem strukturalnym komórek i organelli wewnątrzkomórkowych, bierze udział w magazynowaniu, przetwarzaniu i uwalnianiu energii. Jest ważnym składnikiem kości. Fosfor występuje w organizmie jako fosfor wewnątrzkomórkowy, zewnątrzkomórkowy (osoczowy) oraz w przestrzeniach kostnych jako hydroksyapatyt.

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Pobranie moczu do badania ogólnego

  Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

  Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

  Pobranie moczu - wskazania przed pobraniem:

  • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
  • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

  Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

  Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

  W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 - 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

  Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.

Sprawdź również