yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Ostatnio wyszukiwane

Popularne

Prolaktyna

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

 

prolaktyna badanie

Prolaktyna jest glikoproteiną syntetyzowaną w komórkach przedniego płata przysadki mózgowej. Jej wydzielanie jest uzależnione od tonicznego hamowania przez wytwarzany w podwzgórzu inhibitor prolaktynowy PIH (dopamina). Inhibitory receptorów dopaminergicznych (np. metaklopramid) stymulują wydzielanie prolaktyny. Czynnikami stymulującymi są także TRH, VIP i serotonina.

Prolaktyna jest wydzielana pulsacyjnie w ciągu doby, najwyższe stężenie osiąga w godzinach nocnych. Podwyższone stężenie prolaktyny obserwuje się podczas snu, a także w czasie dużego wysiłku fizycznego lub umysłowego, podczas ciąży, w okresie poporodowym.

Prolaktyna zaburzenia

Fizjologicznie jej działanie polega na inicjacji i podtrzymaniu laktacji w okresie poporodowym oraz regulacji funkcji gruczołów rozrodczych u obu płci. Hyperprolaktynemia wywoluje mlekotok, utratę miesiączki, bezpłodność u kobiet oraz impotencję i hipogonadyzm u mężczyzn. Wartości podwyższone wymagają poszerzonej diagnostyki przysadki – guzy przysadki (prolactinoma). Mogą być wywołane lekami – metoklopramid, leki hamujące owulację, neuroleptyki, estrogeny, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwdepresyjne. Rzadko obserwuje się hiperprolaktynemię w przebiegu pierwotnej niedoczynności tarczycy w wyniku wysokiego stężenia podwzgórzowego czynnika uwalniającego hormony tarczycy TRH (tyreoliberyna). Wartości obniżone – niewydolność przysadki, przedawkowanie agonistów dopaminy.

Makroprolaktyna

Wysokie stężenie PRL przy braku lub niewielkich objawach klinicznych może wskazywać na makroprolaktynemię. Makroprolaktyna (BB-PRL) jest dużym kompleksem prolaktyny związanej z immunoglobuliną G (IgG) lub rzadziej z agregatem cząsteczek prolaktyny. Z powodu dużej cząsteczki (ponad 150 kDa) makroprolaktyna ma trudniejszy dostęp do tkankowych receptorów, więc gorzej się z nimi wiąże, przez co wywiera niewielki efekt biologiczny przy zachowanej immunoreaktywności (jest wykrywana standardowymi metodami do oznaczenia poziomu PRL).

Dotychczas nie wyjaśniono przyczyny powstawania przeciwciał przeciwko prolaktynie. Nie wiadomo, czy jest to defekt w układzie immunologicznym, czy nieznacznie zmieniona cząsteczka PRL. Zaburzenie to dotyczy około 20% przypadków hiperprolaktynemii idiopatycznej oraz sporadycznie (w ok. 2% przypadków) może towarzyszyć gruczolakom przysadki. Istotny w tej patologii jest fakt, że w dużym procencie przypadki te są bezobjawowe albo skąpoobjawowe i wykrywane są często przypadkowo. 

Dostępne badania:

 • Prolaktyna we krwi
 • Prolaktyna po obciążeniu
 • Makroprolaktyna

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Badanie krwi | jak się przygotować?

  Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 - 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

  W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  W dniu badania

  Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

  Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 - 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

  Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

  Badanie krwi a przyjmowane leki

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

  Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych - zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Sprawdź również