Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

PSA wolny

Dowiedz się więcej

PSA wolny, czyli swoisty antygen sterczowy (prostatę-specific antygen) to rodzaj hormonu produkowanego tylko przez męski gruczoł krokowy (prostatę). Prostata, zwana także sterczem, jest niewielkim narządem znajdującym się w miednicy u mężczyzn, który okala cewkę moczową. Jego funkcja to przede wszystkim produkcja płynu nasiennego, który razem z plemnikami tworzy spermę.

Podstawową funkcją hormonu PSA jest ułatwianie poruszania się plemników w ejakulacie, co umożliwia im dotarcie do jajowodu podczas stosunku płciowego i zajście procesu zapłodnienia komórki jajowej.

PSA wolny – kiedy wykonać badanie?

W fizjologicznych (normalnych) warunkach poziomy PSA we krwiobiegu zdrowych mężczyzn są zazwyczaj bardzo niewielkie. Wzrost poziomu PSA we krwi świadczy o zaburzeniach związanych z funkcjonowaniem prostaty.

U większości mężczyzn po ok. 50 roku życia dochodzi do łagodnego rozrostu prostaty. Wynika to z procesów starzenia się organizmu oraz i jest związane z wyższymi poziomami testosteronu. Jednak łagodny rozrost stercza w niektórych przypadkach może predysponować do rozwinięcia się raka stercza. Nowotwór ten jest złośliwy, czyli może dawać przerzuty do innych narządów. Dlatego niezwykle ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych wśród mężczyzn powyżej 50-tki.

PSA wolny – kto powinien wykonać badanie?

Głównym wskazaniem do wykonania badania PSA jest wiek pacjenta, połączony z objawami łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Tymi objawami, które pojawiają się stopniowo, a ich nasilenie wzrasta przez dłuższy okres, są:

  • częste oddawanie moczu, połączone ze zwiększonym parciem na mocz
  • potrzeba oddawania moczu w nocy
  • utrudnione oddawanie moczu, może być bolesne
  • trudności z oddawaniem moczu
  • wydłużony czas oddawania moczu
  • powiększona prostata w badaniu urologicznym

Dokładna przyczyna łagodnego rozrostu stercza nie jest do końca znana – ryzyko wystąpienia przerostu stercza wzrasta u pacjentów z wywiadem rodzinnym tej choroby, otyłych oraz cierpiących na cukrzycę typu drugiego.

Ryzyko przeobrażenia się rozrostu w raka prostaty jest wyższe niż przeciętne, jeżeli u pacjenta występował wcześniej rak stercza w rodzinie, w przypadku współwystępowania otyłości (i braku aktywności fizycznej), przejścia zakażenia kiłą i rzeżączką oraz jeśli obecne są zaburzenia hormonalne, szczególnie w zakresie męskich hormonów płciowych.

PSA wolny cena | Kup badanie online

 

 

PSA wolny norma

  • powyżej 0,25 ng/ml (25%)

Większość obecnego we krwi PSA jest związana z białkami osocza. Hormony niezwiązane nazywane są „wolnym PSA”. U mężczyzn u których występuje rak prostaty stosunek wolnego PSA co PSA związanego zmniejsza się. Oznacza to, że występują nieprawidłowo wysokie poziomy wolnego PSA, który w normalnych warunkach powinien być połączony z innymi białkami.

Wskaźnik wolnego PSA (wyrażany w procentach) jest niezwykle przydatny podczas oceny i planowania dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego (jak np. badania obrazowe za pomocą USG), a przede wszystkim zaplanowania ewentualnej biopsji gruczołu krokowego (czyli inwazyjnego badania polegającego na pobraniu wycinka tkanki prostaty w celu oceny ewentualnych zmian nowotworowych w komórkach tego narządu).

Badanie to jednak ma wartość tylko w połączeniu z badaniem poziomów związanego PSA (czyli PSA całkowitym) oraz badaniem fizykalnym pacjenta, połączonym z całościowym obrazem klinicznym prezentowanych objawów, dlatego wyniki należy zawsze konsultować lekarzem – najlepiej specjalistą z dziedziny urologii.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice