Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Retikulocyty automatycznie

Dowiedz się więcej

Retikulocyty automatycznie (zwane także proerytrocytami) to młode krwinki czerwone krwi. Jest to niedojrzała postać erytrocytu, która krąży we krwi obwodowej krócej niż 48 godzin.

Przeciętny czas życia krwinki czerwonej to ok. 120 dni. Po tym czasie jest ona niszczona w śledzionie, a na jej miejsce pojawiają się nowe, które wytwarzane są w szpiku kostnym. W sytuacji, w której nagle nachodzi duża potrzeba uzupełnienia krwinek czerwonych, we krwi znajdzie się więcej retikulocytów, ponieważ cała objętość musi zostać szybko odtworzona – w związku z czym nie będą miały czasu, aby w 100% dojrzeć. Do takiej sytuacji dochodzi np. po masywnych krwawieniach, czy też u ludzi z anemią (niedokrwistością).

Retikulocyty automatycznie – kiedy wykonać badanie?

Podczas badania automatycznego retikulocytów ich poziom we krwi obwodowej mierzony jest przez specjalistyczną aparaturę laboratoryjną (cytometr przepływowy), a następnie wynik podawany jest jako procentowy stosunek do całkowitej ilości erytrocytów. Badanie metodą automatyczną dodatkowo jest w stanie podać wskaźniki oceniające dojrzałość retikulocytów , które także mogą być przydatne diagnostycznie.

Badanie zawartości retikulocytów we krwi jest dobrym wskaźnikiem aktywności szpiku kostnego, ponieważ dość bezpośrednio wskazuje na tempo zachodzenia produkcji nowych elementów morfotycznych krwi w tej tkance. Zaburzenia w funkcjonowaniu szpiku mogą skutkować zbyt niskim wytwarzaniem retikulocytów, w związku z czym badanie to jest użytecznym wskaźnikiem podczas poszukiwania przyczyn niedokrwistości i zaburzeń składu krwi u pacjentów. Badanie to zawsze powinno być wykonywane w połączeniu z badaniem innych parametrów krwi, gdyż samo w sobie dostarcza tylko szczątkowych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta.

Retikulocyty automatycznie – kto powinien wykonać?

Badanie zazwyczaj zlecane jest, jeżeli u pacjenta występuje zbyt niska liczba czerwonych krwinek lub inne jednostki chorobowe, w przebiegu których można podejrzewać nieprawidłowy metabolizm erytrocytów lub zaburzenia funkcjonowania szpiku kostnego. Zbyt wysokie lub zbyt niskie poziomy retikulocytów same w sobie nie dają objawów, za to objawy mogą wywoływać choroby, w przebiegu których parametry te są zmienione, jak np. anemia. Objawami typowymi dla anemii (niedokrwistości) są m.in.:

  • bladość skóry i błon śluzowych
  • trudności z koncentracją
  • zmniejszenie ogólnej energii pacjenta
  • łatwiejsza męczliwość

Retikulocyty automatycznie cena | Kup badanie online

 

Retikulocyty automatycznie norma (wartości referencyjne)

Normy zawartości retikulocytów we krwi są bardzo zmienne, w zależności od płci i wieku.

  • (1-3dni): 34,7-54,0‰
  • (4-30 dni): 10,6-23,7‰
  • (1-2 mies.): 21,2-34,7‰
  • (2-6 mies.) 15,5-27,0‰
  • (6-24 mies.): 9,9-18,2‰
  • (2-6 lat) 8,2-14,5‰
  • (6-12 lat): 9,8-19,4‰
  • (12-18 lat) 9,0-14,9‰
  • (>18 lat): 8,6-13,6‰

Retikulocyty podwyższone

Wyższe poziomy retikulocytów występują w sytuacjach, w których organizm musi odtwarzać niewystarczające ilości krwinek czerwonych, w sytuacjach, w których zostały one utracone lub występują w zbyt małych liczbach, jak np:

  • w niedokrwistościach hemolitycznych, pokrwotocznych i wywołanych niedoborami odpowiednich
  • w okresie leczenia preparatami krwiotwórczymi (takimi jak żelazo, kwas foliowy, witamina B12 czy erytropoetyna)
  • w przebiegu niektórych nowotworów, białaczek
  • po usunięciu śledziony (splenektomia)

Wysokie poziomy retikulocytów występują też fizjologicznie u noworodków oraz u ludzi żyjących na dużych wysokościach, np. w górach.

Obniżone wartości erytrocytów występują podczas uszkodzenia szpiku, wywołanego np. nowotworami lub ich leczeniem (czyli chemio- i radioterapią), oraz jako konsekwencja niedoborów żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice