Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Retikulocyty mikroskopowo

Dowiedz się więcej

Retikulocyty to pozbawiona jądra, niedojrzała postać erytrocytów (krwinek czerwonych). Ich dojrzewanie do postaci dojrzałej trwa 2-4 dni i zachodzi w szpiku kostnym, następnie są uwalniane do krwi obwodowej.

Retikulocyty są większe i zawierają mniejsze stężenie hemoglobiny (nośnika tlenu) niż erytrocyty. W zależności od stopnia dojrzałości komórek, w ich cytoplazmie występuje różna zawartość materiału genetycznego (RNA). Formy młode zawierają dużo RNA, natomiast dojrzałe, występujące we krwi obwodowej, jego niewielkie ilości. Przekształcając się w erytrocyty (czerwone krwinki) tracą resztkowe RNA oraz jądro, co wpływa na zmniejszenie ich rozmiaru.

Przy zwiększonej utracie/niszczeniu erytrocytów i prawidłowej funkcji szpiku, krwiotworzenie wzrasta i powstaje więcej retikulocytów, by przywrócić równowagę w liczbie elementów morfotycznych krwi i zapewnić tkankom ciągłość w dostawach tlenu. Różnorodne choroby i stany mogą wpływać na spadki lub wzrosty w poziomie czerwonych krwinek, czynność szpiku, a co za tym idzie również odsetek retikulocytów.

Liczba retikulocytów we krwi stanowi dobre odzwierciedlenie czynności krwiotwórczej szpiku i jest jednym z podstawowych oraz często wykonywanych badań w diagnostyce hematologicznej. Oznaczanie ma duże znaczenie diagnostyczne.

Retikulocyty – kiedy wykonać badanie?

Liczbę retikulocytów można oznaczyć:

  • jako uzupełnienie po nieprawidłowościach wykrytych (szczególnie w układzie czerwonokrwinkowym) w morfologii pełnej,
  • aby ocenić funkcję krwiotwórczą szpiku,
  • aby monitorować czynność szpiku kostnego po zabiegach takich jak chemio-, radioterapia, czy jego przeszczepie
  • aby pomóc wykryć i rozróżnić różne rodzaje niedokrwistości (anemii),
  • aby monitorować odpowiedź na leczenie niedokrwistości (szczególnie w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza)

Retikulocyty – kto powinien wykonać badanie?

Każdy pacjent uskarżający się na objawy niedokrwistości: osłabienie, męczliwość, bladość skóry, bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, przyspieszone tętno.

Ponadto, wszyscy pacjenci będący w trakcie leczenia suplementacyjnego niedokrwistości (żelazem, witaminą B12 czy kwasem foliowym), w celu oceny jego skuteczności.

Badanie jest przydatne również u osób z podejrzeniem wrodzonych dysfunkcji szpiku (z niewyjaśnionymi krwawieniami, zaburzeniami odporności) czy nabytych chorób rozrostowych krwi zajmujących szpik.

Materiał do badania

  • krew żylna

Retikulocyty norma

Wartości referencyjne zależą od wieku:

  • dzieci do 2 miesiąca życia 20-60‰
  • kobiety 5-20‰
  • mężczyźni 5-16‰

Retikulocyty podwyższone

Zwiększona liczba retikulocytów we krwi występuje w niedokrwistościach hemolitycznych, ostrych niedokrwistościach pokrwotocznych, w niedokrwistościach niedoborowych (niedobory żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego), w okresie leczenia preparatami krwiotwórczymi (żelazo, kwas foliowy, witamina B12, erytropoetyna), po splenektomii (usunięciu śledziony), nowotworach, białaczkach, a także fizjologicznie u noworodków i osób żyjących na dużych wysokościach.

Retikulocyty niskie

Obniżone wartości stwierdza się w niedokrwistości aplastycznej (zaburzenie czynności krwiotwórczej szpiku, skutkujące obniżeniem poziomów krwinek czerwonych, białych i płytek krwi), przełomach aplastycznych niedokrwistości hemolitycznej, nowotworach, w niedoborach żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Ponadto obserwuje się go w innych wrodzonych zaburzeniach funkcji szpiku, podczas chemioterapii czy radioterapii czy w przewlekłym alkoholizmie.

Najczęściej wybierane badania

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice