Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Antygen SCC

Dowiedz się więcej

Antygen SCC (płaskonabłonkowy antygen nowotworowy) jest serologicznym markerem obecności raka płaskonabłonkowego szyjki macicy, sromu, płuc, przełyku oraz głowy i szyi.

Antygen SCC jest wykrywany w cytoplazmie prawidłowych, jak i zmienionych nowotworowo komórek płaskonabłonkowych. U zdrowych osób w surowicy krwi występuje w bardzo niskich stężeniach i szybko zanika, jego okres półtrwania wynosi około 20 minut. U osób u których rozwija się rak pochodzący z nabłonka płaskiego, jego poziomy mogą wzrastać lub stale utrzymywać się na wysokim poziomie.

Antygen SCC nieznacznie podwyższony jest też u niektórych chorych z chorobami płuc, marskością wątroby, chorobą Leśniewskiego-Crohna oraz stanami zapalnymi skóry- egzemą lub łuszczycą.

Antygen SCC znacznie podwyższony wykrywa się w nowotworach takich jak:

Rak szyjki macicy

W przypadku raka szyjki macicy badanie ma czułość 45–85% w wykrywaniu guza pierwotnego i 66–84% w wykrywaniu przerzutów.

Stężenie w surowicy nie koreluje z nasileniem choroby, wystąpieniem objawów i zajęciem regionalnych węzłów chłonnych. Natomiast oznaczenie poziomu SCC przed leczeniem jest przydatne w przewidywaniu wyniku choroby. Po radykalnej operacji lub radioterapii poziomy SCC w surowicy wracają do normy po około 2-7 tygodniach. Utrzymanie nienormalnie wysokich poziomów SCC 2-6 tygodni po leczeniu sugeruje niepełne usunięcie komórek nowotworowych, pozostawienie guza resztkowego.

Wzrost markera po jego początkowym spadku do normy jest związany z nawrotem guza – przyrost stężenia SCC poprzedza wystąpienie objawów klinicznych nawet o 2-5 miesięcy. To sprawia, że SCC jest szczególnie przydatny do wczesnego diagnozowania nawrotów.

Inne nowotwory płaskonabłonkowe układu moczowo-płciowego (inne niż rak szyjki macicy)

Czułość antygenu SCC w raku endometrium wynosi 8-30%, raku jajnika – 4-20%, raku sromu – 19-42% i raku pochwy – 17%. Podwyższony poziom SCC obserwuje się również w 45% przypadków przerzutowego raka płaskonabłonkowego prącia i cewki moczowej.

Rak płaskonabłonkowy płuc

39–78% pacjentów z płaskonabłonkowym rakiem płuc ma podwyższone poziomy SCC. Stopień wzrostu tego markera jest liniowo zależny od postępu choroby.
Po radykalnej operacji wartości SCC wracają do normy w ciągu 2 dni. Markerem nawrotu choroby jest ponowny wzrost jej poziomu kilka miesięcy po operacji.

Rak płaskonabłonkowy głowy i szyi

W tych formach raka czułość testu waha się od 34 do 78% w zależności od stadium choroby. Różne guzy wykazują wzrost tego markera u różnych pacjentów: 49% w raku zatok szczękowych, 34% w raku jamy ustnej, 19% w raku krtani i 11- 33% w raku gardła. Ryzyko nawrotu wynosi 75%.

Rak przełyku

W przypadku raka przełyku czułość testu wynosi od 30 do 39%, w zależności od stadium choroby.

Antygen SCC – kto powinien wykonać badanie?

Antygen SCC to marker nowotworowy dla pacjentów z podejrzeniem:

  • raka płaskonabłonkowego szyjki macicy (wzrost SCC w początkowych stadiach rozwoju choroby),
  • głowy i szyi, niedrobnokomorkowego raka płuc, raka przełyku, kanału odbytu oraz skóry (wzrost SCC w zaawansowanych stadiach rozwoju choroby).

Antygen SCC – kiedy wykonać badanie?

Badanie antygenu SCC jest zlecane przez lekarza, który poprawnie zinterpretuje wyniki w zależności od sytuacji klinicznej.

Celem badania jest ustalenie prawdopodobieństwa wystąpienia raka płaskonabłonkowego w którejkolwiek z wymienionych powyżej lokalizacji lub nawrotu już zdiagnozowanej choroby nowotworowej.

Antygen SCC cena | Kup badanie online

 

Przygotowanie przed badaniem

  • Badanie przeprowadza się rano na czczo.
  • Jeśli zażywane są suplementy zawierające witaminę B7, badanie należy wykonać co najmniej 8 godzin po ostatniej dawce.

Materiał do badania

Krew żylna

Metoda badania

Immunochemiczna z elektrochemiluminescencją

Antygen SCC norma

  • <2,0 ng/ml

Antygen SCC podwyższony

Nie należy interpretować go samodzielnie jako obecności lub braku nowotworu. U pacjentów ze zdiagnozowanym lub podejrzewanym rakiem należy wykonać inne badania diagnostyczne w połączeniu z SCC w celu potwierdzenia choroby i ustalenia terapii.

Podczas monitorowania wartości tego markera wielokrotnie w czasie rozwoju choroby, badanie należy przeprowadzać w tym samym laboratorium, ponieważ można uzyskać różne wyniki przy użyciu odmiennych metod pomiaru.

SCC występuje nie tylko w raku, ale także w normalnych płaskonabłonkowych komórkach nabłonka. Dlatego podwyższone poziomy markera można również znaleźć w różnych stanach zapalnych skóry, takich jak łuszczyca lub egzema. SCC może być również podwyższone w chorobach zapalnych płuc lub wątroby, a także w zaburzeniach czynności nerek.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice