yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Ostatnio wyszukiwane

Popularne

Mocznik wydalanie

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

Mocznik jest głównym azotowym produktem metabolicznym rozpadu białek. Jest on syntetyzowany z amoniaku w hepatocytach w przebiegu cyklu mocznikowego. Oznaczanie stężenia mocznika jest badaniem stosowanym najczęściej w diagnostyce funkcji nerek; podwyższenie stężenia może pośrednio świadczyć o upośledzeniu ich funkcji. Stężenie mocznika w surowicy zależy od zdolności jego wytwarzania przez wątrobę, ale przede wszystkim od sprawności wydalniczej nerek, które eliminują ponad 90% mocznika z organizmu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Dobowa zbiórka moczu

  Dobowa zbiórka moczu

  Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

  Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

  Jak pobrać materiał

  Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

  Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

  Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

  Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

  W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

  Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

  Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

  Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

Sprawdź również