Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Mocznik w moczu

Dowiedz się więcej

Mocznik w moczu badanie

Mocznik jest prostym związkiem chemicznym, który powstaje w wątrobie jako końcowy produkt przemian białek w ludzkim organizmie. Jego wydalanie przez nerki pełni podwójną funkcję – zarówno umożliwia pozbycie się niepotrzebnego, nadmiarowego mocznika z organizmu jak i dzięki odpowiednim procesom zachodzącym w nerkach, podczas wydalania tej substancji możliwe jest oszczędzanie wody i niektórych jonów (elektrycznie naładowanych pierwiastków chemicznych) podczas procesu produkcji moczu.

Mocznik w moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie to polega na pomiarze stężenia mocznika w próbce moczu. Wykonuje je się w celu oceny czynności nerek, jak i jako element pogłębionej diagnostyki zaburzeń poziomów mocznika we krwi. Dzięki jednoczesnemu wykonaniu pomiaru z krwi oraz z moczu można zawęzić diagnostycznie przyczynę tych nieprawidłowości – czy wynika ona z niewłaściwego wydalania tej substancji przez nerki, czy też z zaburzeń zlokalizowanych w innych narządach. W normalnych, fizjologicznych warunkach ilość wydalanego mocznika jest mocno zależna od diety, a w szczególności od ilości spożywanego w niej mięsa – im wyższe spożycie białka, tym wyższe wydalanie mocznika.

Badanie to jest wykonywane jako element badania ogólnego moczu, w związku z czym nie jest wymagane szczególne przygotowywanie się do tego badania.

Mocznik w moczu – kto powinien wykonać?

Nieprawidłowe poziomy mocznika w organizmie, szczególnie zbyt wysokie mogą wywoływać liczne objawy. Stan taki często wywołany jest niewydolnością nerek, czego rozpoznanie i postawienie diagnozy umożliwia badanie mocznika w moczu- wówczas wydalanie będzie nieproporcjonalnie mniejsze w stosunku do zawartości tej substancji we krwi.

Objawy uremii (czyli przekraczania norm mocznika we krwi) są liczne i mogą dotykać praktycznie każdego układu narządów. Niektóre z nich to:

  • ogólne pogorszenie samopoczucia pacjenta, łatwiejsze męczenie się
  • utrata łaknienia (apetytu)
  • mdłości i wymioty
  • trudności z koncentracją, zaburzenia uwagi i pamięci
  • skurcze mięśni
  • neuropatia obwodowa- uczucie mrowienia w kończynach
  • swędzenie skóry
  • anemia (niedokrwistość)
  • utrata wagi

Mocznik w moczu cena | Kup badanie online

Mocznik w moczu norma

  • 37 – 92 mg/dl

Mocznik w moczu niski

Badanie mocznika w moczu stanowi narzędzie przydatne diagnostycznie tylko wtedy, gdy połączone jest z oznaczaniem poziomów mocznika we krwi.

Zbyt niskie stężenia mocznika w moczu mogą być wywołane przez niewydolność nerek, w której nie są one w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji i wiele toksycznych metabolitów zamiast być wydalane wraz z moczem pozostaje we krwi.

Podwyższony mocznik w moczu

Zbyt wysokie stężenia mocznika w moczu zazwyczaj są konsekwencją zwiększonej podaży białek w pożywieniu (np. dieta z wysoką zawartością mięsa) oraz w stanach przebiegających ze zwiększonym zużyciem już dostępnego białka, czyli infekcjach z gorączką, podczas szybkiej utraty masy mięśniowej, w niedożywieniu oraz wielu innych.

Wyniki wszystkich badań, a szczególnie badań stanowiących część procesu diagnostycznego, zawsze należy konsultować z lekarzem.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu do badania ogólnego

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

  • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
  • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice