yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Diagnostyka predyspozycji do zawału mięśnia sercowego

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

Najczęstszą przyczyną zgonów w krajach uprzemysłowionych jest choroba wieńcowa i zawał serca, do których prowadzi miażdżyca naczyń tętniczych. Jedną z częstych przyczyn predyspozycji do wczesnej choroby wieńcowej i wczesnego zawału serca w większości populacji pochodzenia europejskiego jest zwiększenie aktywności receptora 2 apolipoproteiny E. Pod wpływem LDL prowadzi ono do nadmiernej aktywacji i zwiększa aktywację płytek krwi. Choroba jest spowodowana powtarzalną mutacją genu LRP8 na chromosomie 1p32.

Czy ten artykuł był pomocny?
Daj nam znać czy podobał Ci się ten artykuł. Tylko dzięki temu możemy się poprawić.
Tak0
Nie0

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Badanie krwi | jak się przygotować?

  Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 - 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

  W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  W dniu badania

  Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

  Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 - 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

  Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

  Badanie krwi a przyjmowane leki

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

  Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych - zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Sprawdź również