yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Zestaw inhalacyjny – drzewa (10 alergenów)

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

Choroby alergiczne należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń współczesnej cywilizacji. Szacuje się, że na alergię w zależności od postaci schorzenia choruje od 10-30% populacji. Większość z chorób alergicznych ma charakter przewlekły i chorzy muszą być leczeni systematycznie, nieraz przez całe życie (tak jest w przypadku astmy oskrzelowej). Alergia czyli nadwrażliwość, jest to termin używany dla określenia nadmiernie nasilonej, prowadzącej do uszkodzenia tkanek organizmu odpowiedzi układu immunologicznego po zetknięciu z obcym antygenem (alergenem). Alergeny wiążą się ze swoistymi przeciwciałami z grupy immunoglobulin E. Mogą one uczulać organizm drogą oddechową, pokarmową, przez skórę lub pozajelitowo.

W immunologicznej diagnostyce alergii wykorzystuje się oznaczenia całkowitego stężenia IgE (cIgE) i stężeń swoistych IgE (sIgE) czyli przeciwciał przeciw konkretnym alergenom (substancjom uczulającym).
Stanowią one alternatywę dla testów skórnych (wykluczają wyniki fałszywie ujemne u osób z rozległymi testami skórnymi czy u pacjentów z nadreaktywnością skóry). Są bezpieczne i można je wykonać u każdej osoby w każdym wieku, także u dzieci czy osób starszych a nawet u pacjentów wymagających stałego podawania leków przeciwalergicznych i przeciwzapalnych (leki te nie wpływają na wyniki oznaczeń sIg).

W tej metodzie – półilościowej wynik podawany jest w skali od 0 (oznacza nieobecność wykrywanego swoistego IgE) do 4 (wykrywane przeciwciało obecne w bardzo wysokim stężeniu). Na podstawie siły reakcji immunologicznej możemy ocenić, w jakim stopniu organizm reaguje na poszczególne produkty spożywcze. W tym celu opieramy się na 5–stopniowej skali (od 0 do 4), przy czym stopień 4 i 3 świadczą o bardzo silnej reakcji immunologicznej, stopień 2 wskazuje na średnią reakcję, zaś stopień 0 i 1 oznacza, że przeciwciała pojawiły się w bardzo niewielkich ilościach lub wcale.

Alergeny:

klon jesionolistny, olcha, brzoza, leszczyna pospolita, buk, dąb, jesion wyniosły, wierzba iwa, topola, sosna

Czy ten artykuł był pomocny?
Daj nam znać czy podobał Ci się ten artykuł. Tylko dzięki temu możemy się poprawić.
Tak1
Nie1

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Badanie krwi | jak się przygotować?

  Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 - 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

  W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  W dniu badania

  Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

  Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 - 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

  Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

  Badanie krwi a przyjmowane leki

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

  Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych - zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Sprawdź również