yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Ostatnio wyszukiwane

Popularne

Zestaw inhalacyjny – drzewa (10 alergenów)

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

Choroby alergiczne należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń współczesnej cywilizacji. Szacuje się, że na alergię w zależności od postaci schorzenia choruje od 10-30% populacji. Większość z chorób alergicznych ma charakter przewlekły i chorzy muszą być leczeni systematycznie, nieraz przez całe życie (tak jest w przypadku astmy oskrzelowej). Alergia czyli nadwrażliwość, jest to termin używany dla określenia nadmiernie nasilonej, prowadzącej do uszkodzenia tkanek organizmu odpowiedzi układu immunologicznego po zetknięciu z obcym antygenem (alergenem). Alergeny wiążą się ze swoistymi przeciwciałami z grupy immunoglobulin E. Mogą one uczulać organizm drogą oddechową, pokarmową, przez skórę lub pozajelitowo.

W immunologicznej diagnostyce alergii wykorzystuje się oznaczenia całkowitego stężenia IgE (cIgE) i stężeń swoistych IgE (sIgE) czyli przeciwciał przeciw konkretnym alergenom (substancjom uczulającym).
Stanowią one alternatywę dla testów skórnych (wykluczają wyniki fałszywie ujemne u osób z rozległymi testami skórnymi czy u pacjentów z nadreaktywnością skóry). Są bezpieczne i można je wykonać u każdej osoby w każdym wieku, także u dzieci czy osób starszych a nawet u pacjentów wymagających stałego podawania leków przeciwalergicznych i przeciwzapalnych (leki te nie wpływają na wyniki oznaczeń sIg).

W tej metodzie – półilościowej wynik podawany jest w skali od 0 (oznacza nieobecność wykrywanego swoistego IgE) do 4 (wykrywane przeciwciało obecne w bardzo wysokim stężeniu). Na podstawie siły reakcji immunologicznej możemy ocenić, w jakim stopniu organizm reaguje na poszczególne produkty spożywcze. W tym celu opieramy się na 5–stopniowej skali (od 0 do 4), przy czym stopień 4 i 3 świadczą o bardzo silnej reakcji immunologicznej, stopień 2 wskazuje na średnią reakcję, zaś stopień 0 i 1 oznacza, że przeciwciała pojawiły się w bardzo niewielkich ilościach lub wcale.

Alergeny:

klon jesionolistny, olcha, brzoza, leszczyna pospolita, buk, dąb, jesion wyniosły, wierzba iwa, topola, sosna

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Badanie krwi | jak się przygotować?

  Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 - 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

  W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  W dniu badania

  Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

  Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 - 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

  Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

  Badanie krwi a przyjmowane leki

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

  Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych - zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Sprawdź również