Ceny badań w sklepie internetowym są 15% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine
kleszcz ban top

Badanie kleszcza PCR

Badanie kleszcza PCR

Badanie kleszcza, który Cię ugryzł pomoże ustalić, czy grozi Ci borelioza

Borelioza z Lyme jest wielonarządową chorobą wywoływaną przez bakterie – krętki
z rodzaju Borrelia burgdorferi przenoszone przez kleszcze z rodzaju Ixodes. W Polsce w ostatnich latach odnotowano rocznie ponad 20 tys. przypadków zachorowań na boreliozę. Warto pamiętać, że nie każdy kleszcz jest zakażony – dotyczy to 6-20% kleszczy. Ponadto przyjmuje się, że usunięcie kleszcza do 24 godzin od ukąszenia zapobiega przeniesieniu zakażenia. Im dłużej kleszcz przebywa w skórze tym jest większe ryzyko zakażenia.

Ugryzienie przez kleszcza zwykle nie jest bolesne, ale może prowadzić do groźnych w skutkach chorób, w tym do kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy, a także anaplazmy, babeszjozy, riketsjozy. Kleszcz może przenosić drobnoustroje będąc w każdej fazie rozwoju, od maleńkiej larwy, poprzez niewielką nimfę, do postaci dorosłej.

Istotne jest więc jak najszybsze rozpoczęcie diagnostyki i rozpoznanie boreliozy. Szybkie rozpoczęcie leczenia pozwoli na uniknięcie uciążliwych powikłań.

Jednym z pierwszych badań diagnostycznych w kierunku boreliozy może być badanie kleszcza.

Objawy choroby z Lyme są zróżnicowane, często niecharakterystyczne, podobne do występujących w innych chorobach. Zdarza się także, że u niektórych pacjentów początkowe stadium boreliozy przebiega bezobjawowo. Pierwszym typowym objawem choroby może być tzw. rumień wędrujący, ale pojawia się u około 40-60% pacjentów, a ponadto może być pomylony z odczynem alergicznym wywołanym ukąszeniem.

W laboratorium Synevo wykonywane jest badanie DNA krętka wyizolowanego z kleszcza.  Badanie genetyczne bakterii z grupy Borrelia burgdorferi sensu lato wykonywane jest z zastosowaniem systemu CFX96 opartego na reakcji PCR w czasie rzeczywistym (Real-Time PCR). System CFX96 to precyzyjny system wykrywania materiału genetycznego charakteryzujący się dużą czułością i swoistością

Pamiętajmy, że wynik ujemny badania kleszcza nie wyklucza możliwości zakażenia człowieka, a wynik dodatni nie jest warunkiem zakażenia. Jednak takie badanie wydaje się bardzo przydatne jako element całości diagnostyki. Brak przeciwciał, zarówno bezpośrednio po ukąszeniu jak i po 8 tygodniach oraz ujemny wynik obecności bakterii w kleszczu z dużym prawdopodobieństwem pozwala na wykluczenie boreliozy.

Jak przygotować się do badania kleszcza?

  • Kleszcza należy usunąć mechanicznie. Nie wolno stosować żadnych substancji np. maści, kremów, oleju do wyjęcia kleszcza ze skóry, ponieważ uniemożliwi do wykonanie badań molekularnych.
  • Dopuszczalne jest przechowywanie kleszcza “na sucho” w temperaturze +4C przez jedną lub dwie doby po jego usunięciu ze skóry. Dla bezpieczeństwa należy zamknąć go w zamkniętym pudełku.

Transport kleszcza do puntu pobrań

Po usunięciu kleszcza należy go umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku, np. probówka z korkiem, pojemnik do pobrania moczu, woreczek foliowy z zapięciem strunowym lub inne i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań. Nie należy stosować żadnych dodatkowych substancji utrwalających, w tym alkoholu.

Znajdź punkt Synevo i zanieś tam kleszcza do badania.

Diagnostyka boreliozy – rodzaje badań

Jeśli nie masz już kleszcza, który Cię ugryzł, rozważ dalszą diagnostykę. Zapoznaj się z badaniem LTT borelioza.

Przeciwciała IgG

Badanie poziomu przeciwciał IgG przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu we krwi. Badanie poziomu przeciwciał IgG stanowi metodę potwierdzającą obecność przeciwciał po przechorowaniu lub po zaszczepieniu.
CENA: od 100 zł

Przeciwciała IgM

Badanie poziomu przeciwciał IgM przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu we krwi. Oznaczenie swoistych przeciwciał IgM stanowi podstawową metodę potwierdzającą zakażenie odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.
CENA: od 100 zł

LTT Borelioza

Borelioza jest to wielonarządowa choroba zakaźna wywołana bakteriami (krętkami Borrelia), które dostają się do naszego organizmu poprzez ukąszenie kleszcza. Ślina kleszcza zawiera składniki zakłócające reakcję układu odpornościowego, dzięki czemu krętki łatwiej przechodzą do naszego organizmu.
CENA: od 585 zł
Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z opcji czatu lub zadzwoń do nas na +22 120 24 00.

Profiilaktyka

Unikajmy ryzyka bliskiego kontaktu z kleszczem.

Dobrym zabezpieczeniem będzie noszenie odpowiednich ubrań:

  • długich spodni,
  • długich rękawów, 
  • nakrycia głowy,
  • a także stosowanie repelentów podczas spacerów, zarówno
    w lasach, jak i w parkach miejskich.

Po spacerze warto obejrzeć skórę, szczególnie miejsca najbardziej narażone:

  • zgięcia kolan, łokci,
  • okolice za uszami,
  • uda.

Jeśli znajdziemy na niej kleszcza, trzeba szybko go usunąć.

Osoby, które usunęły kleszcza powinny przez około 30 dni obserwować miejsce ukąszenia w kierunku zmiany przypominającej rumień wędrujący.

W takim przypadku lub przy wystąpieniu innych niepokojących objawów ogólnoustrojowych należy niezwłocznie udać się
do lekarza.

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice

Jak przygotować się do badania kleszcza?