flaga ukrainy#standwithUkraine

Kleszcz – badanie PCR w kierunku boreliozy

Dowiedz się więcej

Badanie PCR wykryje, czy grozi Ci borelioza od ugryzienia kleszcza

Podobno, nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem groźnych chorób. W Polsce w ostatnich latach odnotowano rocznie ponad 20 tys. przypadków zachorowań na boreliozę. Szybkie rozpoczęcie leczenia pozwoli na uniknięcie uciążliwych powikłań.

Istotne jest jak najszybsze rozpoznanie nie tylko ze względu na powikłania, ale też na czas i koszty leczenia tego schorzenia. W pierwszej fazie zaraz po tym jak na ciele pojawi się rumień choroba jest łatwa do wyleczenia, jeśli jednak dojdzie do powikłań, leczenie staje się utrudnione, długotrwałe i kosztowne.

badanie kleszcza

Jednym z pierwszych badań diagnostycznych boreliozy może być badanie kleszcza.

Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów pierwsze stadium boreliozy przebiega bezobjawowo. Rozwiązaniem ułatwiającym podjęcie decyzji o zastosowaniu leczenia jest zbadanie samego kleszcza, czy był nosicielem boreliozy oraz innych chorób.

W Synevo wykonujemy badanie genetyczne kleszcza metodą PCR z sekwencjonowaniem. Badanie PCR polega na wyizolowaniu i wyczyszczeniu DNA przed jego badaniem. Zapewnia to najwyższą czułość i szybkość wykonania badania.

Diagnostyka i leczenie boreliozy może być długotrwałym i męczącym procesem, dlatego ważne jest, aby wybierać badania o najwyższej czułości i udowodnionej skuteczności.

Jak przygotować się na badanie kleszcza?

  • Kleszcza należy usunąć mechanicznie. Nie wolno stosować żadnych substancji np. maści, kremów, oleju do wyjęcia kleszcza ze skóry, ponieważ uniemożliwi do wykonanie badań molekularnych.
  • Dopuszczalne jest przechowywanie kleszcza “na sucho” w temperaturze +4C przez jedną lub dwie doby po jego usunięciu ze skóry. Dla bezpieczeństwa należy zamknąć go w zamkniętym pudełku.
  • Znajdź punkt Synevo i zanieś tam kleszcza do badania.

Badanie kleszcza – jak wykonać badanie?

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z opcji czatu lub zadzwoń do nas na +22 120 24 00.

Jeśli nie masz już kleszcza, który Cię ugryzł, rozważ dalszą diagnostykę. Zapoznaj się z badaniem LTT borelioza.

 

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice