Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Koronawirus a grypa – jakie są różnice i podobieństwa?

Co warto wiedzieć?

Koronawirus a grypa objawy

Za obecnie trwającą pandemię choroby COVID-19 odpowiedzialny jest wirus SARS-CoV-2 z rodziny koronawirusów. Choroba ta dotyka układu oddechowego pacjenta, w skrajnych przypadkach prowadząc do ciężkiej niewydolności oddechowej i wielonarządowej, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta. U większości chorych infekcja przebiega dużo łagodniej, a objawy są mniej nasilone lub mogą się nie ujawnić.

W rozpoczynającym się sezonie jesienno-zimowym szeroko rozpowszechnione są także inne infekcje wirusowe. Najczęściej manifestują się w postaci zwykłego przeziębienia, które nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji zdrowotnych i pomimo uciążliwych objawów (katar, kaszel, ból głowy, gardła) mija samo w ciągu tygodnia lub dwóch.

Jednak jedna z tych chorób może mieć objawy kliniczne, które trudne są do rozróżnienia od COVID-19. Mowa o grypie, dlatego też tak ważna jest odpowiednia edukacja w zakresie charakterystyki obu tych chorób, aby pacjenci sami potrafili w pewnym stopniu odróżnić je od siebie, co znacznie ułatwi dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze. Grypa stanowi mniejsze zagrożenie epidemiologiczne, gdyż istnieją skuteczne szczepionki przeciwko tej chorobie, a ryzyko poważnych powikłań (ze zgonem włącznie) jest niższe niż w przypadku COVID-19.

Koronawirus a grypa różnice

Zarówno grypa jak i COVID-19 wywoływane są przez wirusy. Oba te wirusy atakują przede wszystkim układ oddechowy pacjenta i w obu przypadkach powikłaniem może być zapalenia płuc. Zarówno w COVID-19 jak i w grypie obecna jest gorączka oraz kaszel (zazwyczaj suchy).

W przypadku grypy zazwyczaj występuje pełnoobjawowa choroba, rzadko bywa, że grypa posiada skąpoobjawową postać – stąd też poza wyżej wymienionymi objawami mogą wystąpić:

  • uogólnione pogorszenie samopoczucia
  • ból głowy
  • bóle mięśni i stawów
  • ból gardła
  • niedrożny nos (katar)
  • światłowstręt

Wszystkie te objawy mogą być w obu chorobach.

Charakterystycznymi objawami dla COVID-19 jest utrata węchu i smaku, która występuje niezależnie od pozostałych objawów i może utrzymywać się nawet kilka miesięcy po infekcji. W grypie utrata węchu może być spowodowana katarem i utrudnionym oddychaniem przez nos. Ten objaw ustępuje od razu po odzyskaniu drożności nosa.

Grypę charakteryzuje także krótszy okres inkubacji, czyli czas który mija od wniknięcia wirusa do organizmu pacjenta do pojawienia się pierwszych objawów infekcji. W przypadku grypy jest to zazwyczaj ok. 2-3 dni, podczas gdy średni czas wylęgania dla COVID-19 wynosi ok. 5 dni.

 

koronawirus a grypa.jpg

 

Koronawirus a grypa – jaki test na koronawirusa?

W przypadkach obu z tych chorób bardzo ważna jest odpowiednio wczesna diagnoza, która umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania medycznego, które w przypadku chorych z COVID-19 może obejmować ich izolację w celu zapobiegnięcia dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby. Odróżnienie obu chorób jest możliwe tylko na podstawie badań laboratoryjnych:

  • test molekularny RT-PCR
  • oznaczanie przeciwciał lub wykrywanie antygenu wirusa (możliwe tylko we wczesnej fazie choroby).

Test molekularny PCR wykonywany jest na podstawie wymazu z nosogardła pacjenta i ma na celu wykrycie w jego organizmie materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2, co z wysoką skutecznością potwierdza infekcję tym patogenem.

 

BADANIA ZAMÓW
Test na koronawirusa SARS-CoV-2 RT-PCR CITO – WYNIK TEGO SAMEGO DNIA Kup online
Test na koronawirusa SARS-CoV-2 RT-PCR Kup online
Kup online
Kup online
Kup online

 

W przypadku zauważenia u siebie objawów infekcji dróg oddechowych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu oraz badania zadecyduje o dalszym postępowaniu, w tym podejmie decyzję o konieczności wykonania testów laboratoryjnych i skierowaniu na kwarantannę.

INFORMACJEDowiedz się więcej:

Objawy koronawirusa SARS-CoV-2. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa?

Test na koronawirusa SARS-CoV-2 – jakie badanie wybrać?

Koronawirus porady – jak uchronić się przed zakażeniem COVID-19

 

Koronawirus a grypa – dowiedz się więcej