Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Albumina w moczu (ilościowo)

Dowiedz się więcej

Albumina w moczu (ilościowo) – co to jest

Albuminy to główne białka występujące w ludzkim osoczu (stanowią ok. 60% wszystkich białek we krwi). Są produkowane przez wątrobę i spełniają wiele ważnych funkcji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niektóre z procesów, za poprawne których zachodzenie odpowiedzialne są albuminy to:

  • dbanie o należyte ciśnienie onkotyczne krwi, które zapewnia wystarczającą jej objętość
  • transport wielu substancji takich jak związki tłuszczowe, hormony, niektóre leki itd.
  • wiązanie witamin
  • zapewnianie odpowiedniego pH krwi

Niedobór białek z tego rodzaju może być wywoływany przez wiele stanów chorobowych. Zazwyczaj, jeżeli poziom nie jest drastycznie za mały, stan ten przebiega bezobjawowo. Jeżeli różnica w poziomach jest znacząca, wtedy jego głównym objawem jest występowanie obrzęków, szczególnie kończyn dolnych, w okolicach kostek.

Albumina w moczu (ilościowo) – kiedy wykonać badanie?

W prawidłowych warunkach albuminy są wchłaniane filtrowane w nerkach. Oznacza to, że w procesie powstawania moczu albuminy nie przedostają się do niego- przede wszystkim ze względu na ich stosunkowo duże rozmiary w porównaniu z innymi elementami krwi. W sytuacji, w której przepuszczalność kanalików nerkowych jest zaburzona w moczu mogą zacząć pojawiać się albuminy. Nie jest to prawidłowe zjawisko i świadczy o uszkodzeniach nerek. W zależności od ilości wydalanych wraz z moczem albumin można ocenić ciężkość dysfunkcji tych organów oraz zacząć określać ich przyczynę.

Albumina w moczu – kto powinien wykonać badanie?

Najczęstszym zaburzeniem wywołującym niewielką utratę albumin z moczem (mikroalbuminuria) jest cukrzyca. W przebiegu cukrzycy zbyt duże stężenia glukozy (cukru) we krwi, utrzymujące się przez dłuższy czas, prowadzą do uszkodzeń kanalików nerkowych, czyli części nerek, które odpowiedzialne są za filtrację krwi w celu produkcji moczu. Pierwszym objawem tej choroby jest właśnie niewielka utrata albumin z moczem. Nieleczona może prowadzić do rozwinięcia się całkowitej niewydolności nerek. Mikroalbuminuria może także pojawić się w przebiegu nadciśnienia tętniczego, zapalenia nerek czy też przy występowaniu zatorowości żylnej.

Zwiększone wydalanie albumin z moczem nazywa się albuminurią. Zazwyczaj przebiega w cięższych zaburzeniach funkcji nerek, takich jak zespół nefrytyczny (wywołany najczęściej kłębuszkowym zapaleniem nerek) czy też zespół nerczycowy, różniący się przyczyną od wcześniej opisywanego zespołu. W obu tych sytuacjach głównymi objawami są:

  • pienienie się moczu (wywołane obecnością w nim białek)
  • obrzęki ciała, od umiarkowanych na kończynach dolnych aż do uogólnionych obrzęków połączonych z wodobrzuszem
  • zaburzenia ciśnienia krwi
  • ogólne osłabienie, anemia

Częścią procesu diagnostycznego tych zespołów jest właśnie ocena ilości albumin w wydalanym moczu. Badanie to pozwala na oszacowanie ilości białek, które tracone są przez nerki, a co za tym idzie jest ważnym czynnikiem prognostycznym w przebiegu zaburzenia ich czynności oraz daje ogólny obraz stanu zdrowia pacjenta.

Albumina w moczu norma

  • Dzieci (3-5 lat) : <20,00 mg/l lub <37,00 mg alb/g kreatyniny
  • Dorośli: < 20,00 mg albuminy/g kreatyniny

Albumina w moczu wyniki

Ilość wydalanych wraz z moczem albumin określa się jako stosunek albumin do innego białka – kreatyniny, która jest prawidłowym składnikiem moczu. Zbyt wysokie poziomy albumin w moczu świadczą o nieprawidłowej funkcji nerek, wywołanej uszkodzeniami śródbłonka kanalików nerkowych. To badanie w połączeniu z innymi pozwala dokładniej określić przyczynę takiego stanu – czy jest to wywołane cukrzycą, czy też innymi chorobami, np. infekcjami przebiegającymi z uszkodzeniem tkanek nerki.

Ocena ilości wydalanych albumin jest także ważnym czynnikiem prognostycznym w dalszym leczeniu pacjenta. Ważne jest także monitorowanie zmian stężeń wydalanych albumin – ich zmniejszanie się w czasie będzie wskazywać na poprawę czynności nerek, a co za tym idzie na efektywność podjętego leczenia. Wszystkie wyniki badań, szczególnie badań stanowiących pewną część większego pakietu diagnostycznego, zawsze należy konsultować z lekarzem, gdyż tylko w połączeniu z obrazem klinicznym oraz całościowym przebiegiem choroby stanowią one informacje cenne diagnostycznie.

Najczęściej wybierane badania

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu do badania ogólnego

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

  • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
  • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice