Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
kleszczowe zapalenie mozgu background

Profil zakażeń odkleszczowych

Spis treści

Czym są zakażenia odkleszczowe?

Zakażenia odkleszczowe to choroby przenoszone na człowieka przez ukąszenie zainfekowanego kleszcza. Kleszcze są pasożytami, które pobierają krew od zwierząt i ludzi, jednocześnie przenosząc patogeny. Najczęstszymi rodzajami zakażeń odkleszczowych są:

  1. Borelioza (choroba z Lyme): wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Objawy obejmują zmiany skórne, gorączkę, bóle stawów i objawy neurologiczne.

  2. Babeszjoza: wywoływana przez pierwotniaki Babesia, które atakują czerwone krwinki. Może prowadzić do gorączki, osłabienia, bólu głowy i poważniejszych powikłań u osób z osłabionym układem odpornościowym.

  3. Anaplazmoza i ehrlichioza: wywoływane przez bakterie Anaplasma phagocytophilum i Ehrlichia. Objawy obejmują gorączkę, bóle mięśni i stawów, zmęczenie oraz objawy podobne do grypy.

  4. Chlamydioza: wywoływana przez bakterię Chlamydia pneumoniae. Może prowadzić do infekcji dróg oddechowych, zapalenia płuc i innych powikłań.

  5. Yersinioza: wywoływana przez bakterię Yersinia enterocolitica. Objawy obejmują gorączkę, bóle brzucha, biegunkę i zapalenie jelit.

Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są istotne w przypadku zakażeń odkleszczowych, dlatego badania laboratoryjne stanowią ważne narzędzie w identyfikacji tych infekcji.

Badania na zakażenia odkleszczowe – co zawiera pakiet?

W pakiecie znajdują się badania: 

  • P-ciała p/Babesia IgG  (IIF)
  • P-ciała p/Bartonella henselae IgG
  • P-ciała p/Chlamydia pneumoniae IgG
  • P-ciala p/Ehrlichia / Anaplasma phagocytophilum  IgG i IgM
  • P-ciała p/Mycoplasma pneumoniae IgG
  • P-ciała p/Mycoplasma pneumoniae IgM
  • P-ciała p/Yersinia enterocolitica IgG

Badania w kierunku zakażeń odkleszczowych - Kup online

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.