yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Zdrowa skóra

zdrowa skóra

KIEDY WSKAZANA JEST WIZYTA U LEKARZA?

Jeżeli pojawiają się dolegliwości: suchość skóry, pojawiające się zaczerwienienia, nadmierne łuszczenie się skóry, zmiany zapalne skóry, trądzik oraz inne zmiany na skórze, które jeszcze, w Twoim odczuciu, nie skłaniają Cię do wizyty u lekarza to są badania dla Ciebie.

WITAMINA A

To grupa związków – retinoidów. Już w starożytności znany był jeden z objawów niedoboru tej witaminy- kurza ślepota. Witamina A odpowiada za utrzymanie integralności błon komórkowych, jest niezbędna również do prawidłowego funkcjonowania tkanki nabłonkowej. Odpowiada za prawidłowy stan skóry, paznokci i włosów. Posiada istotne znaczenie dla funkcjonowania tkanki łącznej, oraz w tworzeniu kolagenu. Posiada właściwości antyoksydacyjne. Odgrywa również rolę w protekcji miażdżycy. Niedobory pojawiają się w przypadku nieprawidłowej diety (niedobory beta-karotenu, dieta beztłuszczowa), zaburzeniach tworzenia i odpływu żółci, zaburzeniach wchłaniania. Niedobory mogą również wystąpić w przewlekłej ekspozycji na oksydanty (palenie tytoniu).

BIOTYNA

Odgrywa rolę w metabolizmie węglowodanów i lipidów. Działa ochronnie na skórę i włosy (opóźnia proces utraty włosów). Objawy niedoboru są rozległe i obejmują wypadanie włosów, łuszczenie się skóry, łamliwość paznokci, suchość oczu, utratę apetytu, uczucie zmęczenia, bezsenność i depresję.

TSH

Hormon regulujący czynność tarczycy. Zarówno podwyższenie stężenia jak i obniżenie wskazują na zaburzenie czynności gruczołu, odpowiednio niedoczynność i nadczynność. Badanie wykorzystywane jako test przesiewowy dobrze obrazuje wymienione stany.

ESTRADIOL

Pomiar poziomu estradiolu wykorzystywany jest do oceny funkcji jajników i monitorowania rozwoju pęcherzyków folikularnych. Wskazaniem do oznaczenia są: zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaburzenia okresu pokwitania, kontrola owulacji indukowanej lekami. Podwyższony poziom estradiolu występuje w fazie okołoowulacyjnej, w wywołanej lekami owulacji wielu pęcherzyków, w przypadku istnienia guzów wytwarzających estrogeny. Obniżony poziom obserwuje się w pierwotnej i wtórnej niewydolności jajników. Estradiol odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury kości i fizjologii skóry i włosów.

TESTOSTERON

Hormon sterydowy , główny androgen. U kobiet źródłem testosteronu są jajniki oraz kora nadnerczy, a także obwodowa konwersja androstendionu do testosteronu. Występuje duża zmienność okołodobowa. Zaleca się pobranie materiału między 8 a 10 rano.

Wartości podwyższone u mężczyzn – hormonalnie czynne guzy jądra, rak nadnerczy, oporność na androgeny, podanie egzogennego testosteronu; u kobiet – guzy jajnika lub nadnerczy, zespół Cushinga. Wartości obniżone: u mężczyzn – pierwotny i wtórny hipogonadyzm, marskość wątroby, przyjmowanie anabolików, narkotyków, ciężkie niedożywienie; u kobiet – niewydolność jajników, środki antykoncepcyjne, choroba Addisona, narkotyki, marskość.

Zamów badanie on-line

Sprawdź naszą ofertę

Znajdź odpowiedni test dla siebie.
Odwiedź nasz sklep internetowy.

Wybierz badanie

Kontakt telefoniczny

+48 22 120 24 00

Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Napisz do nas

Laboratoria i punkty pobrań

Jesteśmy w całej Polsce

Znajdź najbliższy Punkt.
Wykonaj badanie i sprawdź wyniki online.

Znajdź punkt