Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Paszport covidowy – jak uzyskać, ile jest ważny

Dowiedz się więcej

Czym jest paszport covidowy?

Paszport covidowy to inaczej Unijny Certyfikat Covid (UCC), który funkcjonuje w obrębie państw członkowskich UE od 1 lipca 2021 roku. Jest to dokument, który znacząco ułatwia podróżowanie między poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. Poświadcza on, że osoba, która legitymuje się tym dokumentem:

  • przeszła już COVID-19,
  • została zaszczepiona
  • lub też nie jest obecnie nosicielem koronawirusa SARS-CoV-2.

paszport covidowy jak pobrac

Dzięki okazaniu tego dokumentu możliwe będzie m.in. uniknięcie kwarantanny po przyjeździe do danego państwa, choć dokładne mechanizmy funkcjonowania w tym zakresie zależą od wewnętrznych regulacji poszczególnych krajów.

Paszport covidowy zawiera kod QR, który podczas kontroli na granicy jest weryfikowany w celu potwierdzenia statusu osoby podróżującej w kontekście ewentualnego nosicielstwa koronawirusa SARS-CoV-2. Może on być zarówno przechowywany w formie elektronicznej na telefonie, jak i wydrukowany. Certyfikat ten nie wymaga tłumaczenia na inne języki, a jego uzyskanie jest proste i bezpłatne.

Kto może uzyskać paszport covidowy?

Paszport covidowy obecnie może zostać wydany w tylko 3 przypadkach:

  • po pełnym szczepieniu ochronnym przeciw COVID-19 – niezbędne jest przyjęcie wszystkich dawek szczepionki (w zależności od stosowanego preparatu może to być jedna lub dwie dawki)
  • osobom, które przeszły COVID-19 – potwierdza to uzyskanie w przeszłości dodatniego wyniku badania PCR w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie pacjenta
  • po otrzymaniu negatywnego wyniku badania w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

W Polsce wymagane jest przyjęcie obu dawek szczepionki, jednak określone państwa umożliwiają swobodną podróż nawet po przyjęciu tylko pierwszej dawki. Certyfikat z właściwą adnotacją można wówczas uzyskać w taki sam sposób, jednak należy pamiętać, aby przed podróżą dokładnie zaznajomić się z regulacjami prawnymi w tym zakresie, które obowiązują w miejscu docelowym oraz w krajach tranzytowych.

paszport covidowy test na koronawirusa

Ile jest ważny paszport covidowy?

Ważność paszportu covidowego zależy od tego, na jakiej podstawie został on wydany. W przypadku osób zaszczepionych ważność tego dokumentu rozpoczyna się od 14 dnia po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki i trwa do 365 dnia od podania ostatniej dawki.

Po przejściu COVID-19 (potwierdzonego dodatnim badaniem PCR) paszport ważny jest od 11 dnia od momentu uzyskania potwierdzenia zakażenia do 180 dnia po tym wydarzeniu.

Paszport wystawiony na podstawie ujemnego testu na koronawirusa SARS-CoV-2 ważny jest jedynie przez 48 godzin, co należy wziąć pod uwagę planując dłuższą podróż z licznymi przesiadkami.

Jak pobrać paszport covidowy?

Paszport covidowy można pobrać poprzez IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta. Zalogowanie się na ten portal możliwe jest na kilka sposobów, np. poprzez Profil Zaufany lub e-dowód. Po zalogowaniu się należy przejść do zakładki „Certyfikaty”, gdzie znajdują się 3 możliwe do pobrania dokumenty (zależne od tego, na jakiej podstawie możemy uzyskać paszport covidowy). Po wybraniu właściwego pola zostanie wyświetlony kod QR, który może zostać pobrany na urządzenie użytkownika lub też wydrukowany. Dodatkowo paszport covidowy może także zostać uzyskany:

  • poprzez aplikację mojeIKP
  • poprzez aplikację mObywatel
  • od lekarza POZ
  • w punkcie szczepień (dotyczy osób zaszczepionych)

Do uzyskania paszportu covidowego przez aplikację mObywatel oraz IKP niezbędne jest posiadanie polskiego obywatelstwa oraz ważnego dowodu osobistego. W przypadku niespełniania tych warunków należy uzyskać paszport covidowy od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku posiadania nadanego numeru PESEL paszport covidowy nadal może zostać pobrany z Internetowego Konta Pacjenta.

W przypadku dzieci ich certyfikat covidowy dostępny będzie na IKP ich rodziców/prawnych opiekunów.

Zobacz wideo tutaj

Jakie testy wykonać przed podróżą w przypadku braku szczepienia?

W przypadku braku szczepienia ochronnego do wydania paszportu covidowego niezbędne jest przeprowadzenie testu PCR lub antygenowego, które wykluczą aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki temu badaniu pacjent otrzyma ograniczony czasowo (48 godz.) paszport covidowy, który znacząco ułatwi mu podróżowanie między poszczególnymi państwami.

Przepisy prawne związane z przemieszczaniem się ludności wdrażane są w celu ochrony obywateli przed kolejnym, znaczącym wzrostem liczby zachorowań na COVID-19. Jest to szczególnie istotne w kontekście nowych mutacji koronawirusa, jak np. wariant delta SARS-CoV-2. Z tego powodu nadal należy zachować ostrożność, stosować się do właściwych zaleceń epidemiologicznych oraz jak najszybciej skorzystać z możliwości szczepienia ochronnego.

Paszport covidowy – źródła