Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

pcr neww

Dowiedz się więcej

Test na koronawirusa RT-PCR

COVID-19 to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez wirusa SARS-CoV-2. Obecnie to schorzenie jest szeroko rozpowszechnione na całym świecie, a sytuacja epidemiczna cały czas ulega dynamicznym zmianom.

Aktualnie dostępne na rynku jest wiele testów, które umożliwiają badanie pacjenta pod kątem obecności wirusa odpowiedzialnego za COVID-19. Można je podzielić na dwie główne grupy: testy molekularne (genetyczne), testy serologiczne (ilościowe, jakościowe) oraz testy antygenowe. Testy serologiczne opierają się na wykrywaniu we krwi chorego charakterystycznych przeciwciał, czyli związków produkowanych przez układ odpornościowy pacjenta w odpowiedzi na kontakt z koronawirusem. Są one przydatne w ocenie stopnia zaawansowania infekcji i ewentualnego wyzdrowienia u osób poddanych kwarantannie, jednak charakteryzują się mniejszą dokładnością niż testy molekularne czy testy antygenowe i nie są przydatne podczas procesu wykrywania wczesnej fazy infekcji.

Testy molekularne polegają na wykryciu materiału genetycznego koronawirusa w próbce uzyskanej od pacjenta, za pomocą metody real time PCR, czyli reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą. W Synevo wykrywane są trzy różne markery genetyczne obejmujące geny E,N i RdRP. Diagnostyka molekularna cechuje się niemal 100% czułością i swoistością.

 

INFORMACJE Test na koronawirusa PCR – wynik w języku angielskim

Wynik badania wydawany jest w języku polskim i angielskim następnego dnia. Za wydanie wyniku w języku angielskim nie jest pobierana dodatkowa opłata. Przykładowy wynik dostępny jest tutaj

Test na koronawirusa PCR – kiedy wykonać badanie?

Test PCR powinien być wykonywany:

  • w przypadku podejrzenia kontaktu z osobą z potwierdzonym przypadkiem COVID-19
  • oraz u osób, które wykazują objawy wskazujące na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Test na koronawirusa PCR polega na wyizolowaniu z materiału pozyskanego od pacjenta cząsteczek materiału genetycznego wirusa, a następnie na ich namnożeniu oraz poddaniu analizie i oznaczaniu.

Jedyną z najbardziej niebezpiecznych cech wirusa SARS CoV-2 jest jego wysoka zakaźność. Rozprzestrzenia się on niezwykle łatwo poprzez drogę kropelkową, czyli obecność na niewielkich cząsteczkach wody wydychanych przez człowieka oraz rozsiewanych na znaczne odległości podczas kaszlu lub kichania. Problematyczny jest także dość długi okres inkubacji, podczas którego pacjent (pomimo, że nie wykazuje żadnych objawów chorobowych) może przenosić zakażenie tym wirusem na innych. Zazwyczaj okres ten trwa od 2 do 14 dni, dlatego też standardowa kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną wynosi 14 dni. Ma ona na celu wyeliminowania ryzyka przeniesienia tego patogenu na inne osoby.

COVID-19, czyli choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-2, w większości przypadków przebiega z niską manifestacją objawów klinicznych. Czasami jednak, szczególnie u osób starszych i z chorobami współwystępującymi, COVID-19 może prowadzić do wystąpienia ciężkiej niewydolności oddechowej, będącej konsekwencją ostrego zapalenia płuc, które mogą prowadzić nawet do zgonu pacjenta.

Objawy koronawirusa:

  • gorączka
  • suchy kaszel (u niektórych pacjentów może jednak występować także odkrztuszanie plwociny)
  • ogólne osłabienie, zmęczenie
  • utrata apetytu
  • duszności
  • bóle mięśniowo-stawowe

Dodatkowo dość charakterystycznym objawem, który może się utrzymywać przez jakiś czas po zakończeniu infekcji, jest utrata węchu i smaku.

 

Test na koronawirusa PCR – wyniki

Wynik testu PCR dostępny jest następnego dnia od pobrania i można go odebrać online.

Wynik w trybie CITO dostępny jest tego samego dnia, jeśli wymaz został pobrany w Warszawie do godziny 13.00. Wyniki wymazów pobranych po godzinie 13.00 wydawane są następnego dnia do godziny 13.00.

  • wynik dodatki –  oznacza zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Warunkiem potwierdzenia jest wykrycie 2 sekwencji genetycznych SARS-CoV-2.
  • wynik nierozstrzygający – wykryty jest tylko jeden gen SARS-CoV-2. Nie wyklucza ani nie potwierdza zakażenia. Zalecane jest powtórne wykonanie badania próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.
  • wynik ujemny – nie wyklucza zakażenia SARS-CoV-2. Co ważne, nie powinien być jedyną podstawą diagnostyczną, w szczególności, gdy obraz kliniczny sugeruje zakażenie SARS-CoV-2 lub pacjent miał bliski kontakt, bez żadnych środków zabezpieczających, z potwierdzonym przypadkiem COVID-19. Wymaz należy wówczas powtórzyć.

test na koronawirusa

Wszystkie niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na obecność trwającej infekcji COVID-19 należy zawsze jak najszybciej skonsultować telefonicznie z lekarzem oraz w sytuacji, gdy nastąpił kontakt z osobą zakażoną, jak najszybciej powiadomić sanepid.

Sprawdź też

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice