Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Profil FIT1

Pakiet badań dopasowany do Twoich potrzeb

Profil FIT1


Profil FIT1 to pakiet badań dla osób, które myślą o rozpoczęciu przygody z aktywnością fizyczną lub już prowadzą zdrowy styl życia wykonując regularne treningi.

Warto pamiętać, że odpowiednia dieta czy sport nie wystarczą, jeśli organizm nie funkcjonuje w pełni sprawnie. Dlatego ważne są również regularne badania kontrolne. Umożliwiają one:

  • kompleksową ocenę wybranych elementów stanu zdrowia organizmu,
  • upewnienie się o możliwości bezpiecznego uprawiania sportu,
  • identyfikację zaburzeń różnych narządów, mogących wpływać na wydolność sportową (np. anemia, choroby nerek, wątroby, cukrzyca).

Badania zawarte w pakiecie umożliwiają wykrycie ewentualnych niedoborów i dostosowanie do nich suplementacji i żywienia. Pomagają też ocenić predyspozycje sportowe (do sportów siłowych lub wytrzymałościowych), tak by dostosować rodzaj i ilość aktywności fizycznej do indywidualnej wydolności organizmu. Tym sposobem mamy szansę na zmniejszenie ryzyka kontuzji i poprawę wyników sportowych.

Źle dostosowana, zbyt intensywna aktywność może znacząco obciążyć organizm. Niezwykle ważne jest zapewnienie ciału odpowiedniego czasu regeneracji i wsparcie go pełnowartościową, zbilansowaną dietą.

 

profil fit 1

 

Kiedy wykonać badania?


Profil zawiera badania pomagające ocenić:

  • ogólną kondycję organizmu (morfologia, badanie ogólne moczu, białko całkowite). Pomiary te pomogą wykluczyć obecność niedokrwistości czy niedoborów żywieniowych. Dzięki nim możemy też sprawdzić sprawność procesu filtracji w nerkach czy produkcji białka w wątrobie.
  • ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych (lipidogram, glukoza). Badania pośrednio mogą dać nam informację o stanie serca i naczyń. Każdy trening wiąże się z przyspieszeniem tempa akcji serca (krążenia) i oddechu oraz generowaniem energii. Obecność blaszek miażdżycowych w naczyniach, która może być wywołana nieprawidłowym stężeniem lipidów we krwi, pogarsza ich drożność i możliwość dostarczania krwi do pracujących tkanek, rozszerzania się, by wyemitować nadmiar powstającego ciepła.
  • poziom żelaza w organizmie (żelazo). Do syntezy hemoglobiny, czyli białka zawartego w czerwonych krwinkach, które umożliwia przenoszenie tlenu do tkanek, niezbędny jest odpowiedni poziom żelaza. Zbadanie zasobów tego pierwiastka w organizmie może dostarczyć cennych wskazówek w przypadku obserwowania u siebie zwiększonej męczliwości i zmniejszonej tolerancji wysiłku.
  • stan gospodarki wodno-elektrolitowej (sód, potas, magnez, wapń). W trakcie wysiłku, wraz z potem przez skórę i parą wodną w procesie oddychania, tracimy duże ilości wody i elektrolitów. Niedostateczne uzupełnianie ich niedoborów po treningu może zaburzyć pracę układu nerwowego i kurczliwość mięśni.
  • występowanie infekcji lub stanu zapalnego (CRP). Pomiar CRP może też pomóc oszacować sprawność działania układu odpornościowego.
  • funkcjonowanie nerek (kreatynina). Dieta wysokobiałkowa sprzyjająca budowie tkanki mięśniowej podczas treningów może znacząco obciążać nerki. Wskazaniem do oznaczenia kreatyniny jest szczególnie obecność białka stwierdzona w badaniu ogólnym moczu.
  • obecność zaburzeń hormonalnych tarczycy (TSH). Hormony tarczycy mają kluczowe znaczenie w regulacji tempa metabolizmu i podstawowej przemiany materii. Szczególnie w jej niedoczynności, gdy są one zaniżone, mogą pojawić się problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie i zrzucaniem nadprogramowych kilogramów. Niedobór hormonów tarczycy zmniejsza też wydolność organizmu i pogarsza wyniki sportowe.
  • stężenie hormonów płciowych (testosteron). Męskie hormony z grupy androgenów są wytwarzane przez nadnercza lub narządy płciowe. Mają one kluczowe znaczenie w wytwarzaniu energii w mięśniach podczas wysiłku fizycznego i efektywnej syntezie białek mięśniowych po jego zakończeniu. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie stężenia negatywnie wpływają na równowagę organizmu.

 

Kto powinien wykonać badania?


Osoby, które chcą rozpocząć aktywność fizyczną nie powinny lekceważyć objawów takich jak:

  • zaburzenia pracy serca, duszność,
  • pogorszenie tolerancji wysiłku,
  • omdlenia, zawroty i bóle głowy,
  • stale zwiększony apetyt lub pragnienie,
  • nieuzasadniony wzrost lub spadek masy ciała.

Osoby, które są już aktywne fizycznie, ale obserwują u siebie niepokojące symptomy:

  • o odwodnieniu mogą świadczyć wzmożone pragnienie, suchość w ustach, zwiotczała skóra, bóle głowy, senność, rzadkie oddawanie moczu
  • w wypadku zmian w wyglądzie, przejrzystości, ilości oddawanego moczu należy szczególnie myśleć o zaburzeniach pracy nerek,
  • o problemach z poziomem elektrolitów informują skurcze i bóle mięśni, długo utrzymujące się zakwasy, obrzęki stawów,
  • przy nieprawidłowościach w układzie krążenia występują podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, bóle w klatce piersiowej i duszności, stale opuchnięte nogi,
  •  zaburzone poziomy hormonów płciowych mogą manifestować się nerwowością lub agresją, wzrostem lub spadkiem popędu płciowego, bujnym owłosieniem, uporczywym trądzikiem, łysieniem.

 

Profil FIT1 zawiera badania


 

Morfologia


Badanie moczu


Lipidogram


Żelazo


Magnez


Wapń


Sód


Potas


CRP


TSH


Kreatynina


Białko całkowite


Glukoza


Testosteron