Ceny badań w sklepie internetowym są 15% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Profil hormonalny I

Pakiet badań dopasowany do Twoich potrzeb

Profil hormonalny I


Profil hormonalny I to badania diagnostyczne, kierowane do kobiet, które mają na celu oznaczenie stężeń określonych hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu.

Hormony to substancje produkowane przez organu układu endokrynnego, zwanego także wewnątrzwydzielniczym. Ich funkcją jest kontrolowanie poprawnego działania innych narządów. Stężenia hormonów we krwi podlegają bardzo ścisłej regulacji za pomocą wielu niezależnych od siebie mechanizmów. Muszą być one utrzymywane w precyzyjnie określonych przedziałach, gdyż nawet niewielkie odstępstwa od normy mogą zaburzyć pracę całych układów narządów, a nawet całości organizmu i doprowadzać do poważnych powikłań i dysfunkcji.

W badaniach profilu hormonalnego I badane są określone żeńskie hormony płciowe. Hormony płciowe odpowiedzialne są za prawidłową pracę gonad (czyli jajników u kobiet, a jąder u mężczyzn) oraz za inne funkcje związane z płcią – funkcjonowanie seksualne, cykle miesięczne u kobiet, regulację laktacji itd.

 

Profil hormonalny I 1

Kiedy należy wykonać profil hormonalny I?


W profilu hormonalnym I znajdują się badania następujących dwóch hormonów- estradiolu oraz prolaktyny. Oba te hormony pełnią niezwykle ważne funkcje, a ich niewłaściwe poziomy prowadzą do rozwoju różnych zaburzeń związanych z „kobiecą” stroną zdrowia u pacjentek.

Estradiol jest hormonem, który pobudza poprawny rozwój cech płciowych podczas dojrzewania płciowego, czyli rozwój piersi, szerszych bioder oraz kobiecego typu dystrybucji tkanki tłuszczowej. W późniejszym życiu kobiety ma wpływ na poprawne funkcjonowanie jajników poprzez wywoływanie owulacji w połowie cyklu miesięcznego. Bierze także udział w zapewnianiu poprawnego funkcjonowania wielu innych narządów, poprzez regulację gospodarki białkowo – węglowodanowej w wątrobie, kontroli mineralizacji kości, pośredniej regulacji ciśnienia tętniczego krwi czy też wpływu na libido. Ma też bardzo korzystny wpływ na wygląd skóry- zapewnia jej zwiększoną jędrność oraz zapobiega nadmiernemu wydzielaniu przez nią łoju, co mogłoby prowadzić do powstawania trądziku.

Prolaktyna to hormon, którego główną funkcją jest regulacja laktacji, czyli produkcji mleka w gruczołach piersiowych kobiety. Odgrywa ona także ważną rolę w wypracowywaniu psychicznym zachowań znanych popularnie jako „instynkt matczyny”. Hormon ten ma także wpływ na jajniki oraz na inne organy wewnątrzwydzielnicze poprzez regulowanie poziomów hormonów płciowych po ciąży. Dlatego trudne jest zajście w ciążę od razu po porodzie. Wpływ na niewłaściwe poziomy prolaktyny ma wiele leków stosowanych w psychiatrii, szczególnie neuroleptyki (np. promazyna, amisulprid i rysperydon), opioidy, leki przeciwdepresyjne starszych generacji oraz metoklopramid.

Kto powinien wykonać profil hormonalny I?


Objawy wynikające z niewłaściwych poziomów prolaktyny i estradiolu dotyczą przede wszystkim zdrowia reprodukcyjnego, choć mogą mieć także wpływ na niewłaściwe funkcjonowanie innych układów i narządów w organizmie kobiety. Objawami, które powinny wywołać zaniepokojenie pacjentki oraz skierować ją do lekarza są nieprawidłowości takie jak:

  • zaburzenia miesiączkowania, w tym: nieregularne miesiączki, bolesne miesiączkowanie
  • zaburzenia laktacji, laktacja spontaniczna
  • wahania nastroju
  • hisrustyzm, nadmierne owłosienie ciała
  • problemy ze skórą, trądzik
  • obniżone libido

Wszystkie te objawy mogą być wywoływane także przez zaburzenia poziomów innych hormonów, dlatego zawsze należy konsultować swoje objawy z lekarzem, który na podstawie pełnego obrazu klinicznego prezentowanego przez pacjentkę będzie w stanie zlecić badanie, które z największą skutecznością umożliwia postawienie trafnej diagnozy.

 

Profil hormonalny I cena


 

Profil hormonalny I zawiera badania


 

Estradiol


Prolaktyna