Ceny badań w sklepie internetowym są 15% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Profil nerkowy

Pakiet badań dopasowany do Twoich potrzeb

Profil nerkowy


Profil nerkowy to grupa badań laboratoryjnych, która pozwala na ocenę prawidłowości pracy nerek, których głównym zadaniem jest produkcja moczu poprzez filtrowanie niepożądanych substancji z krwi przepływającej przez te narządy.

Nerki, pomimo że nie są za duże rozmiarowo, odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Przede wszystkim odpowiedzialne są za detoksykację krwi, w procesie wytwarzania moczu. Podczas produkcji moczu nerki filtrują do niego szkodliwe substancje z krwi. Jeżeli układ wydalniczy (bo tak nazywają się nerki wraz z naczyniami wyprowadzającymi mocz na zewnątrz organizmu) nie będzie pracował prawidłowo, wówczas w ciele może dość do nagromadzenia toksycznych i szkodliwych substancji, których wysokie stężenia mogą prowadzić do wielu poważnych chorób a nawet do śmierci. Dodatkowo nerki regulują objętość wody, która znajduje się w organizmie, oraz odpowiedzialne są za utrzymanie ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie.

Uszkodzenia nerek dość szybko mogą prowadzić do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, co znacznie utrudnia wprowadzenie odpowiedniego leczenia na czas- dlatego niezwykle ważne jest aby nie bagatelizować żadnych objawów ze strony układu wydalniczego i regularnie wykonywać badania, które mogłyby uwidocznić wczesne fazy zaburzeń pracy nerek.

profil nerkowy

Kiedy należy wykonać Profil?


Choroby nerek należą do jednych z najgroźniejszych zaburzeń funkcjonowania ludzkiego organizmu. W przypadku obustronnej niewydolności nerek pacjent do końca życia będzie skazany na dializoterapię- czyli okresowe wizyty w szpitali na przeprowadzenie zabiegu dializowania, czyli filtrowania z krwi toksyn poza organizmem pacjenta, za pomocą specjalistycznej aparatury.

Inne choroby być może nie mają aż tak drastycznego przebiegu, jednak mogą powodować silne dolegliwości bólowe i utrudniać codzienne funkcjonowanie- jak np. kamienie nerkowe czy dna moczanowa. Te i wiele innych chorób, dotykających praktycznie każdego układu i narządu ciała, mogą być wywoływane przez zaburzone funkcje nerek.

Kto powinien wykonać profil nerkowy?


Badania będące częścią profilu nerkowego mogą być bardzo przydatne podczas diagnostyki wielu różnych chorób, nie tylko chorób nerek. Na pewno alarmujące dla pacjenta powinny być objawy związane z jednostkami chorobowymi tego układu, takie jak:

  • Zmiana częstotliwości oddawania moczu
  • Większe parcie na mocz
  • Ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • Pienienie się moczu
  • miana zabarwienia moczu, szczególnie na ciemniejszy- może to być wywołane obecnością w moczu krwi!
  • Ból w dolnej części pleców
  • Gorączka, nudności

Badania te mogą być także wykonywane jako część badań profilaktycznych, mających na celu wykrycie chorób jeszcze „w zalążku”, zanim zdążą się w pełni rozwinąć. Przydatne są także jako narzędzie służące do monitorowania postępów i oceny skuteczności wdrożonego procesu leczniczego, czyli odpowiedzi organizmu pacjenta na podjęte leczenie.

Profil nerkowy – Kup online


 

Profil nerkowy zawiera badania


 

Sód


Potas


Mocznik


Kreatynina


Badanie moczu


Wapń


Osad


Morfologia