Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
Hands holding kidney shape, chronic kidney disease, renal failur

Profil nerkowy

Spis treści

Nerki pełnią szereg ważnych funkcji w organizmie. Oczyszczają krew z toksyn, dbają o odpowiednie nawodnienie ciała i regulują ciśnienie krwi. Niestety, większość chorób nerek rozwija się nie dając żadnych objawów. Powoduje to, że w wielu przypadkach diagnozy są stawiane zbyt późno. Właśnie dlatego należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce i badaniach laboratoryjnych.

Co to jest profil nerkowy?

Głównym zadaniem nerek jest produkcja moczu poprzez filtrowanie niepożądanych substancji z krwi przepływającej przez te narządy. Profil nerkowy to grupa badań laboratoryjnych, która pozwala ocenić stan oraz prawidłowość pracy nerek.

Za co odpowiadają nerki w organizmie?

Nerki, pomimo że nie mają dużych rozmiarów, odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Przede wszystkim, są odpowiedzialne za detoksykację krwi, w procesie wytwarzania moczu. Podczas produkcji moczu nerki filtrują do niego szkodliwe substancje z krwi. Jeżeli układ wydalniczy (bo tak nazywają się nerki wraz z naczyniami wyprowadzającymi mocz na zewnątrz organizmu) nie będzie pracował prawidłowo, wówczas w ciele może dojść do nagromadzenia toksycznych i szkodliwych substancji. Ich wysokie stężenie, może doprowadzić do wielu poważnych chorób, a nawet do śmierci. Dodatkowo nerki regulują objętość wody, która znajduje się w organizmie, oraz odpowiadają za utrzymanie ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie.

Jakie są najpopularniejsze choroby nerek?

Choroby nerek należą do jednych z najgroźniejszych zaburzeń funkcjonowania ludzkiego organizmu. W przypadku obustronnej niewydolności nerek, pacjent do końca życia będzie skazany na dializoterapię,  czyli okresowe wizyty w szpitalu na przeprowadzenie zabiegu dializowania. Dializa to filtrowanie z krwi toksyn poza organizmem pacjenta, za pomocą specjalistycznej aparatury.

Inne choroby być może nie mają aż tak drastycznego przebiegu, jednak mogą powodować silne dolegliwości bólowe i utrudniać codzienne funkcjonowanie, jak np. kamienie nerkowe czy dna moczanowa. Te i wiele innych chorób, dotykających praktycznie każdego układu i narządu ciała, mogą być wywoływane przez zaburzone funkcjonowani nerek.

Kiedy należy wykonać badania?

Uszkodzenia nerek dość szybko mogą prowadzić do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, co znacznie utrudnia wprowadzenie odpowiedniego leczenia na czas, dlatego niezwykle ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych objawów ze strony układu wydalniczego i regularnie wykonywać badania, które mogłyby uwidocznić wczesne fazy zaburzeń pracy nerek. Wygodnym sposobem na przekrojowe sprawdzenie stanu zdrowia nerek jest pakiet badań Profil nerkowy.

Kto powinien wykonać profil nerkowy?

Badania będące częścią profilu nerkowego mogą być bardzo przydatne podczas diagnostyki wielu różnych chorób, nie tylko chorób nerek. Wskazaniem do wykonania profilu nerkowego,  powinny być objawy związane z jednostkami chorobowymi tego układu. Chodzi o:

  • zmianę częstotliwości oddawania moczu,
  • większe parcie na mocz,
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • pienienie się moczu,
  • zmianę zabarwienia moczu, szczególnie na ciemniejszy – może to być wywołane obecnością w moczu krwi (nie wolno tego objawu bagatelizować!),
  • ból w dolnej części pleców,
  • gorączkę, nudności.

Badania te mogą być także wykonywane jako część badań profilaktycznych, mających na celu wykrycie chorób jeszcze „w zalążku”, zanim zdążą się w pełni rozwinąć. Przydatne są także jako narzędzie służące do monitorowania postępów i oceny skuteczności wdrożonego procesu leczniczego, czyli odpowiedzi organizmu pacjenta na podjęte leczenie.

Profil nerkowy – kup badanie online

Badania wchodzące w skłąd profilu nerkowego, można łatwo kupić online. Cena pakietu, będzie uzależniona od wyboru miasta oraz placówki, w której ma zostać przeprowadzone badanie.

Jakie badania zawiera profil nerkowy?

Badania wchodzące w skład profilu nerkowego to:

  • Sód
  • Potas
  • Mocznik
  • Kreatynina
  • Badanie moczu
  • Wapń
  • Osad
  • Morfologia

Na badania warto udać się na czczo, by uzyskać wiarygodny wynik.

 

 

 

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.