Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Profil tarczycowy podstawowy


Profil tarczycowy pełny to pakiet badań laboratoryjnych wykonywanych z próbki krwi pacjenta, który ma na celu ocenę zaburzeń w pracy tarczycy, które mogą przekładać się na nieprawidłowe funkcjonowanie praktycznie wszystkich układów i narządów całego organizmu.

Tarczyca jest niewielkim narządem, który stanowi niezwykle ważną część układu hormonalnego człowieka. Hormony to substancje, które odpowiedzialne są za kontrolowanie przebiegu wielu różnych procesów, a ich poziomy są regulowane przez skomplikowane, wieloetapowe mechanizmy, gdzie zaburzenie nawet jednego ich poziomu może prowadzić do występowania jednostek chorobowych o poważnych konsekwencjach dla zdrowia i życia pacjenta. Hormony tarczycy odpowiadają za intensywność procesów energetycznych zachodzących w ludzkim organizmie. Regulują one nasilenie metabolizmu, czyli zarządzania substancjami dostarczającymi energię niezbędną do działania każdej komórki w ludzkim ciele.

Hormonami produkowanymi przez tarczycę są T4 (tyroksyna) i T3 (trijodotyronina). T4 służy za mniej aktywny biologiczne prekursor T3, który przekształca się w nią gdy już dotrze do miejsca docelowego w organizmie. Hormony te produkowane są pod wpływem stymulacji za pomocą TSH (tyreotropina) wytwarzanej przez przysadkę mózgową, której poziomy zależne są od obecnych we krwi stężeń T3 i T4 – taki mechanizm regulacyjny nazywany jest sprzężeniem zwrotnym ujemnym, gdyż wzrost poziomów hormonów tarczycy pośrednio hamuje ich dalszą produkcję.

Profil tarczycowy podstawowy – kiedy wykonać?


Najbardziej ogólnym podziałem zaburzeń pracy tarczycy jest podział na jej nadczynność i niedoczynność. Oba te schorzenia mogą mieć różne przyczyny, które mogą wynikać zarówno z nieprawidłowości występujących w samej tarczycy jak i nieprawidłowej kontroli jej pracy poprzez narządy odpowiedzialne za jej regulację, jak podwzgórze czy przysadka mózgowa. Nieleczone przez dłuższy czas schorzenia tarczycy mogą skutkować rozwinięciem się chorób wynikających z zaburzeń metabolicznych, które mogą mieć długotrwałe i poważne konsekwencje dla zdrowia i życia pacjenta.

Profil tarczycowy podstawowy – kto powinien wykonać?


Choroby tarczycy często nie dają oczywistych objawów, a ich rozwój może trwać przez lata, dlatego niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań w celach profilaktycznych, które umożliwiają odpowiednio wczesne wykrycie tego rodzaju schorzeń i jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia, które minimalizuje ryzyko dalszego rozwoju komplikacji omawianych zaburzeń. Objawy różnią się w zależności od poszczególnej jednostki chorobowej dotykającej tarczycy, ale zazwyczaj występuje grupa wspólnych symptomów, zarówno dla nadczynności jak i niedoczynności tego narządu.

Profil tarczycowy podstawowy – cena


Profil tarczycowy podstawowy zawiera badania


TSH


FT4


FT3