Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Kwas moczowy w dobowej zbiórce moczu

Dowiedz się więcej

Kwas moczowy w dobowej zbiórce moczu badanie

Kwas moczowy jest substancją chemiczną, która powstaje, gdy organizm rozkłada puryny – związki, które mogą pochodzić zarówno z pokarmu, jak i być syntetyzowane w organizmie.

Część puryn powstaje w wyniku rozpadu kwasów nukleinowych (materiału genetycznego) wszystkich komórek. Stąd gwałtowny rozpad tkanek (np. wyniku uszkodzenia tkanki mięśniowej lub leczenia guza nowotworowego) powoduje uwalnianie puryn, które będąc przekształcane do kwasu moczowego, powodują gwałtowny wzrost jego stężenia.

Kwas moczowy jest wydalany głównie przez nerki, ale też w niewielkiej ilości przez przewód pokarmowy. Wysokie poziomy kwasu moczowego we krwi mogą powodować uszkodzenie nerek lub formowanie się w nich kamieni nerkowych i atak kolki.

Również w wyniku nieodpowiedniej diety bogatej w puryny stężenie kwasu moczowego we krwi może być stale podwyższone i sprzyjać tworzeniu się kryształów w stawach, co prowadzi do ich zapalenia. Taka choroba jest nazywana dną moczanową i jeśli nie zostanie poddana leczeniu, może doprowadzić do upośledzenia ruchu chorego.

Obniżenie lub podwyższenie stężenia kwasu moczowego zarówno we krwi, jak i moczu może być spowodowane przez wiele chorób, a niezdiagnozowane prowadzić do poważnych powikłań.

Kwas moczowy w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać?

Badanie jest wykonywane głównie w celu diagnostyki dny moczanowej oraz kamicy nerkowej. Ma znaczenie również w potwierdzaniu lub wykluczaniu innych zaburzeń metabolicznych. Czasem wykonuje się go razem z oznaczeniem poziomu kwasu moczowego w surowicy u osób podczas chemioterapii.

Zbyt duża produkcja lub zaburzenie wydalania kwasu moczowego powoduje jego nadmierne gromadzenie się w organizmie. Badanie pomaga w poszukiwaniu przyczyn wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi, co umożliwia dobór odpowiedniego leczenia. W zależności od wyników badania lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych testów w celu potwierdzenia diagnozy.

Kwas moczowy w dobowej zbiórce moczu – kto powinien wykonać?

Każdy pacjent z charakterystycznymi objawami dny moczanowej:

  • obrzęki stawów
  • zaczerwieniona, przebarwiona skóra wokół stawu
  • staw gorący w dotyku
  • lub będący w grupie podwyższonego ryzyka jej rozwoju: płci męskiej, w zaawansowanym wieku, z nadwagą lub otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, spożywający duże ilości alkoholu oraz mięs i owoców morza.

Ponadto, pacjenci z objawami kamicy nerkowej, przy podejrzeniu że kamień który spowodował atak stworzony jest z kwasu moczowego:

  • silny ból w dolnej części pleców
  • ból przy wstrząsaniu okolicy nerek
  • krew w moczu
  • częsta potrzeba oddawania moczu
  • nudności, wymioty
  • gorączka, dreszcze

Badanie można wykonać też u pacjentów z objawami chorób nerek (obrzęki, nadciśnienie tętnicze, zmiana częstości oddawania moczu) i chorobami nowotworowymi będących w trakcie chemioterapii (rozpad komórek uwalnia nadmiar puryn, przekształcanych do kwasu moczowego).

Materiał do badania

  • dobowa zbiórka moczu

Kwas moczowy w dobowej zbiórce moczu norma

  • 0,2 – 1,0 g/dobę

Kwas moczowy w dobowej zbiórce moczu – Kup online

    Kwas moczowy w dobowej zbiórce moczu wyniki

    Wartości podwyższone mogą występować w: zaawansowanej dnie moczanowej, kamicy nerkowej, niektórych chorobach nerek, chorobach nowotworowych, łuszczycy, chorobach hematologicznych (niedokrwistościach), zaburzeniach gospodarki lipidowej, otyłości, cukrzycy, niedoczynności tarczycy, przy niedotlenieniu i znacznym uszkodzeniu tkanek, podczas chemioterapii.

    Wysokie stężenie wywołać mogą też leki: cytostatyki, niektóre moczopędne, niskie dawki salicylanów, niacyna.

    Obserwuje się je również przy nadmiernej podaży puryn (czerwone mięso, owoce morza) w diecie.

    Niskie wartości mogą występować w: ostrym ataku dny moczanowej, zaawansowanej niewydolności nerek (GFR < 10 ml/min), przewlekłym alkoholizmie, u osób narażonych na ołów oraz w gentycznej chorobie, idiopatycznej hiperurikemii rodzinnej.

    Niskie stężenie wywołać mogą też leki: allopurynol, insulina, niektóre moczopędne, wysokie dawki salicylanów, witamina C, kortykosteroidy.

    Obserwuje się je również przy zmniejszonej podaży puryn w wyniku niedoborów dietetycznych np. zbyt małym spożyciu białka.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice