Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

UIBC

Dowiedz się więcej

UIBC – co to jest?

Badanie UIBC jest częścią szerszej diagnostyki dotyczącej zaburzeń wynikających z nieprawidłowych poziomów żelaza.

Żelazo w organizmie jest transportowane przez określone białko- transferynę. Jego odpowiednie poziomy są niezbędne do zachodzenia wielu procesów w ludzkim ciele, a niedobory żelaza często prowadzą do licznych schorzeń, z czego najczęstszym jest niedokrwistość niedoborowa. Żelazo stanowi niezbędny element podczas produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów), które odpowiadają za transport tlenu w organizmie. Ich zbyt niskie poziomy prowadzą do wystąpienia objawów anemii.

UIBC – kiedy wykonać badanie?

Badanie UIBC jest badaniem pochodnym od badania TIBC – czyli całkowitej zdolności wiązania żelaza. Jest to test diagnostyczny, który pozwala na pośrednie określenie poziomów transferyny w osoczu, poprzez sprawdzenie ile żelaza zostanie związane po dodaniu go do próbki krwi. Utajona zdolność wiązania żelaza oblicza pozostałe wolne miejsca wiązania tego pierwiastku na transferynie. Wynik ten uzyskuje się odejmując stężenie wolnego żelaza w osoczu od wartości TIBC.

Zwiększone wartości UIBC występują w przebiegu niedoborów żelaza lub innych chorób przewlekłych, a także w wyniku niedożywienia.

Kto powinien wykonać badanie UIBC?

Badania transferyn i zdolności krwi do wiązania żelaza najczęściej wykonywane są w przypadkach podejrzenia anemii lub występowania u pacjenta innych objawów, które mogłyby świadczyć o obecności przewlekłego stanu chorobowego prowadzącego do rozwinięcia się niedokrwistości. Ten test diagnostyczny jest zlecany jako uzupełnienie poprzednich wyników badań, w celu wyjaśnienia obecnych tam nieprawidłowości lub jako element potwierdzenia postawionej wstępnie diagnozy.

Należy zgłosić się do lekarza w przypadku występowania objawów anemii. Objawy tego schorzenia mogą się różnić między pacjentami oraz zależne są od stopnia zaawansowania niedoborów, ale często występują główne symptomy, takie jak:

  • ogólne pogorszenie samopoczucia
  • zmęczenie
  • senność
  • bóle głowy
  • „mroczki przed oczami”, zawroty głowy
  • trudności z koncentracją
  • bladość powłok skórnych i błon śluzowych
  • uczucie duszności (szczególnie po wysiłku)
  • szybsze bicie serca (tachykardia)

UIBC cena

UIBC norma

  • Kobiety 135 -392 µg/dl
  • Mężczyźni 125-345 µg/dl

UIBC wyniki

Zaburzenia wartości UIBC mogą być konsekwencją kilku sytuacji. Jako że utajona zdolność wiązania żelaza jest wartością bezpośrednio pochodzącą z TIBC to są one ze sobą ściśle powiązane. Wzrost UIBC najczęściej obecny jest w przebiegu anemii z niedoboru żelaza, gdyż wówczas jest go zbyt mało w stosunku do obecnych stężeń transferyny. Z kolei wartość UIBC zmniejsza się poniżej normy w obecności chorób przewlekłych, które wywołują niedokrwistość w innym mechanizmie niż ta wynikająca z niedoborów.

Wartości UIBC są także przydatne diagnostycznie w rozpoznawaniu chorób takich jak hemochromatoza czy też zatrucie żelazem. Jako że jest to badanie uzupełniające szerszy proces leczniczy zawsze powinien być konsultowany z lekarzem, najlepiej lekarzem, który zlecił jego wykonanie, gdyż stanowi istotną diagnostycznie informację tylko w połączeniu z innymi testami oraz obrazem klinicznym prezentowanym przez danego pacjenta.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice