Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Mocznik w dobowej zbiórce moczu

Dowiedz się więcej

Mocznik w dobowej zbiórce moczu badanie

Mocznik jest końcowym produktem przemiany metabolizmu białek. Powstaje głównie w wątrobie, ale może być również wytwarzany w szybko rosnących tkankach (np. zarodka lub guza). 90% mocznika powstającego w wątrobie jest transportowanych przez krew do nerek, gdzie jest wydalane z moczem. Mniej niż 10% wytwarzanego mocznika jest eliminowane jest z potem lub przechodzi do przewodu pokarmowego, gdzie ulega rozkładowi przez bakterie.

Poziom wydalania mocznika z moczem zależy od spożycia białka w diecie, czynności wątroby, nasilenia procesów rozpadu komórek w organizmie, ale głównie od funkcji nerek. Największy wpływ mają przepływ krwi przez nerkę, sprawność procesu przesączania kłębuszkowego osocza, ale także od objętości wydalanego moczu.

Niezakłócone wydalanie mocznika przez nerki zapewnia utrzymanie jego niskiego poziomu w surowicy krwi. W zrównoważonej diecie, z umiarkowanym spożyciem białka i normalnym funkcjonowaniem wątroby i nerek stężenie mocznika we krwi jest niskie.

Wzrost stężenia mocznika we krwi jest obserwowany przy spadku sprawności procesu przesączania kłębuszkowego dopiero o ponad 70%, zazwyczaj w przebiegu niewydolności nerek, ale też przy niewydolności pozanerkowej (np. zwężeniu moczowodów).

Oznaczanie poziomu mocznika w dobowej zbiórce moczu może pomóc w diagnostyce wielu różnych chorób nerek, ale również innych zaburzeń organizmu.

Mocznik w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać badanie?

Oznaczanie stężenia mocznika w dobowej zbiórce moczu jest badaniem stosowanym najczęściej w diagnostyce funkcji nerek. Często wraz z nim zlecane są testy poziomu mocznika i kreatyniny w surowicy krwi, co dostarcza dodatkowych informacji o sprawności procesów filtracji w nerkach.

Badanie czasem wykonuje się go u osób dializowanych, by ocenić skuteczność leczenia. Mniejszą wartość diagnostyczną ma w potwierdzaniu uszkodzenia wątroby, niedrożności dróg moczowych, niewydolności serca, krwawienia z przewodu pokarmowego.

Badanie jest też przydatne w ocenie spożycia białka, wykryciu zaburzeń jego trawienia bądź wchłaniania w jelitach.

Mocznik w dobowej zbiórce moczu – kto powinien wykonać?

Każdy pacjent prezentujący objawy podwyższonego poziomu mocznika we krwi lub chorób nerek:

  • mrowienia w obrębie kończyn;
  • dezorientacja;
  • zmęczenie, osłabienie;
  • nudności, wymioty,
  • wysokie ciśnienie krwi;
  • obrzęki, szczególnie wokół kostek;
  • swędzenie.
  • zmiany częstotliwości oddawania moczu
  • zmiana wyglądu, zapachu moczu.

Mocznik w dobowej zbiórce moczu cena | Kup badanie online

Materiał do badania

  • dobowa zbiórka moczu

Mocznik w dobowej zbiórce moczu norma

  • 0,2-1,0 g/24h

Podwyższony mocznik w dobowej zbiórce moczu

Wzrost stężenia mocznika w dobowej zbiórce moczu towarzyszy wzrostowi stężenia mocznika we krwi. Stan taki może wynikać z:

  • obniżonego wydalania mocznika z moczem- z powodu choroby nerek
  • nasilonej syntezy mocznika w organizmie – w związku ze zwiększeniem podaży białka w diecie, wzmożonym rozpadem białek (gorączka, posocznica, uraz, oparzenia, poważna operacja, przedłużający się głód, ciężka infekcja, rak), odwodnieniem, niewydolnością serca, utratą masy mięśniowej, nasiloną reabsorpcją białek po krwawieniu do przewodu pokarmowego, nadczynnością tarczycy, przy terapii sterydami.

Obniżony mocznik w dobowej zbiórce moczu

Przyczynami takiego stanu mogą być: dieta niskobiałkowa, stany nasilonej syntezy białek z niewystarczającym ich spożyciem, niedożywienie, głodzenie, przewodnienie, ciężka choroba wątroby (niezdolność wątroby do przekształcania produktów pośrednich metabolizmu białka w mocznik), choroby genetyczne związane z wadliwymi enzymami w cyklu produkcji mocznika. Fizjologicznie stężenie mocznika maleje w ciąży.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice