Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Astma a koronawirus – co należy wiedzieć?

Pandemia koronawirusa wpłynęła na życie i funkcjonowanie wielu aspektów życia ludzi na całym świecie. Mimo iż nasze oczy zwrócone są na liczbę chorych oraz postęp epidemii wielu z nas wciąż choruje na dobrze znane nam choroby takie jak np. astma. Zarówno COVID-19 jak i astma wywołują objawy układu oddechowego m.in.:

Osoby z astmą wymagają stałej opieki, a ponieważ objawy obu tych chorób są zbliżone, to powoduje to dodatkowy stres i strach przed zachorowaniem. Główną różnicą pomiędzy objawami astmy a symptomami zachorowania na COVID-19 jest różny charakter ich występowania. Astmatycy doznają ataków kaszlu i duszności napadowo, co wynika z reakcji organizmu na styczność z alergenem bądź stres. W przypadku zakażenia SARS-CoV-2 objawy te mają charakter stały i nasilający a określone powyżej bodźce nie mają na niego wpływu.

Warto także zaznaczyć, że objawom astmy nie towarzyszy występowanie wysokiej gorączki, co obserwowane jest u większości zakażonych koronawirusem.

Jak wiele osób choruje na astmę?

Według Światowej Organizacji Zdrowia na astmę choruje około 235 milionów osób i z wyniku powikłań astmy rocznie umiera około 400 000 osób. W Polsce na astmę choruje około 10% społeczeństwa, czyli około 3,5-4 miliona osób.

Czy osoby chore na astmę powinny zmodyfikować bądź przerwać leczenie?

Pod żadnym pozorem nie zaleca się przerywanie leczenia. W czasie epidemii w celu zwiększenia bezpieczeństwa warto zwrócić się w stronę telemedycyny w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia. Przerwanie leczenia w dobie pylenia może spowodować zaostrzenie się objawów astmy.

Astma a koronawirus – co powinien astmatyk zrobić, gdy podejrzewa zarażenie koronawirusem?

W przypadku występowania gorączki wraz z kaszlem i dusznościami oraz gdy podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zakażoną, unikaj opuszczania domu i skontaktuj się niezwłocznie z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia (800 190 590) poświęconej osobom z objawami koronawirusa.

Astma a koronawirus – jak uchronić się przed zakażeniem?

By uniknąć zakażenia koronawirusem, ważne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Należy pamiętać o częstym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem. Podczas kichania lub kaszlu istotne jest zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką jednorazową, którą koniecznie wyrzucamy do kosza na śmieci. Po tej czynności dłonie myjemy lub dezynfekujemy.

W miejscach publicznych nie można zapomnieć o konieczności noszenia maseczek ochronnych. Dodatkowo, uchronić przed zakażeniem koronawirusem może nieprzebywanie w dużych skupiskach ludzi.

Astma a koronawirus – obowiązek noszenia maseczek?

Nakaz noszenia maseczek dotyczy wszystkich osób w Polsce i nie ma od niego wyjątku.
Dla osób chorych na astmę, które stosują leki rozszerzające oskrzela oraz sterydy wziewne, noszenie maseczki nie powinno stanowić żadnego dyskomfortu.
Trudności z noszeniem maseczki mogą mieć osoby nie wiedzące, że są astmatykami oraz osoby z cięższą odmianą astmy. W przypadku pierwszej grupy osób zaleca się zgłoszenie do lekarza pierwszego kontaktu w celu postawienia diagnozy, zaś w przypadku osób z cięższą odmianą astmy zaleca się zwiększenie dawki przyjmowanych leków oraz pozostanie w domu – konieczna jest konsultacja lekarska.