Beta HCG

Dowiedz się więcej

hCG jest sialoglikoproteiną o masie cząsteczkowe 46 kDa. Zbudowana jest z dwóch podjednostek α i β. Podjednostka α jest prawie identyczna z podjednostką α wszystkich hormonów glikoproteinowych ( LH, FSH i TSH), natomiast podjednostka β jest charakterystyczna wyłącznie dla hCG.

 

Gonadotropina jest produkowana jest u kobiet w syncytiotrofoblaście łożyska i uwalniana do krążenia pulsacyjnie. Ponadto w śladowych ilościach hormon jest wytwarzany przez komórki gonadotropowe przedniego płata przysadki. Rolą fizjologiczną hCG jest m.in. utrzymanie ciałka żółtego i przekształcenie w ciałko ciążowe, regulacja wydzielania hormonów nadnerczy, testosteronu, estrogenów u płodu.
Oznaczanie hCG wykorzystywane jest do diagnozowania i monitorowania ciąży. Badanie może być wykonane w surowicy lub jako szybki test jakościowy w moczu. Swoistość testów pozwala na wykluczenie reakcji krzyżowych z hormonami glikoproteinowymi. W prawidłowej ciąży gonadotropina może być wykryta w moczu w 7-10 dniu po zapłodnieniu.

W diagnostyce onkologicznej podwyższone stężenie hCG w surowicy stwierdza się zazwyczaj u chorych z nowotworami z komórek rozrodczych: nasieniaki (ok. 36%) oraz nienasieniaki (64%), do których się zalicza raka zarodkowego i jego szczególną postać rozwijającą się z pęcherzyka żółtkowego, potworniaka złośliwego i dojrzałego, kosmówczaka oraz postacie mieszane. U 30% chorych z nasieniakiem hCG jest podwyższone, ale nie przekracza wartości 300 U/ml. U blisko 79% chorych na nienasieniakowate nowotwory zarodkowe jądra hCG narasta już w I stadium zaawansowania uzyskując wartości wyższe od 1000 U/ml.

W kosmówczaku poziom hCG narasta u niemal 100% chorych i często wynosi ponad 10 000 U/ml. hCG może być także podwyższone w raku jelita grubego, płuc, jajnika i piersi. W diagnostyce nowotworów rekomendowane jest oznaczanie wolnej podjednostki beta (free βhCG).

Dostępne badania:

  • poziom Beta HCG
  • Wolna podjednostka beta HCG (wg FMF)

Kup badanie Beta HCG online

 

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice

Scroll Up