Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM

Dowiedz się więcej

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM

Borrelia burgdorferi to bakteria, która odpowiedzialna jest za wywoływanie boreliozy, inaczej nazywanej chorobą z Lyme. Krętek ten przenoszony jest przez kleszcze, a do zainfekowania dochodzi w momencie kontaktu z krwią lub wymiocinami kleszcza podczas gdy pożywia się na ludzkim żywicielu- stąd też pierwsze objawy rozwijają się w miejscu, gdzie nastąpiło wkłucie tego pajęczaka.

W przeciwieństwie do drugiej najczęściej przenoszonej przez kleszcze choroby (kleszczowego zapalenia mózgu) na boreliozę nie jest dostępna szczepionka, więc niezwykle ważne jest, aby po powrocie z lasów lub innych miejsc, gdzie mogą one występować, zawsze dokładnie obejrzeć swoja ciało pod kątem obecności tych pasożytów. Szybkie usunięcie kleszcza znacznie minimalizuje ryzyko zakażenia krętkiem borelli- szczególnie, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami tej choroby.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM – kiedy wykonać?

Badanie to określa, czy w organizmie obecne są przeciwciała podklasy IgM skierowane przeciwko bakterii borrelia burgdorferi. Ich obecność świadczy o tym, że nastąpiło zakażenie tą bakterią, a układ odpornościowy rozpoczął produkcję substancji, które mają na celu unieszkodliwienie jej. Przeciwciała IgM pojawiają się już w 2-4 tygodniu od momentu wniknięcia tego drobnoustroju do organizmu. Badanie to najczęściej wykonywane jest równocześnie z pomiarami innych podklas przeciwciał, jak np. IgG, ponieważ zestawienie obu tych poziomów oraz ponowne badanie (które obrazuje ich zmiany w czasie) umożliwia skuteczną ocenę etapu zakażenia oraz określenie jak dawno do niego doszło.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM – kto powinien wykonać?

Borelioza jest chorobą, która prezentuje pewne trudności diagnostyczne, stąd też badanie to często zlecane jest w celach diagnostycznych choroby, która niekoniecznie pierwotnie może być łączona przez pacjenta z wkłuciem się kleszcza jakiś czas temu. Jej objawy często mogą być odsunięte w czasie, a pacjent może nie pamiętać momentu wkłucia kleszcza. Pierwszy charakterystyczny objaw, czyli rumień wędrujący, może pojawić się nawet 60 dni po kontakcie z kleszczem. Rumień wędrujący to zmiana skórna, która ma postać czerwonego okręgu, który powiększa się jednocześnie ustępując w części centralnej. Pojawia się on typowo w miejscu wkłucia kleszcza. Dodatkowo w tym okresie mogą występować uogólnione objawy, takie jak:

  • ogólne pogorszenie samopoczucia
  • zmęczenie
  • ból głowy
  • bóle mięśni
  • gorączka i dreszcze

Czasami choroba może przejść do kolejnego etapu bez manifestowania początkowych objawów. Po rozprzestrzenieniu się tej bakterii w pozostałe części organizmu może wywoływać infekcję układu nerwowego- neuroboreliozę (u ok. 10-15% nieleczonych pacjentów). Objawy są typowe dla dość łagodnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czyli trudności w zgięciu szyi, ból głowy i zmiany stanu psychicznego. Możliwe jest też występowanie porażenia nerwów (szczególnie czaszkowych).

Kolejną dość częstą konsekwencją zakażenia jest zapalenie stawów, które może ujawnić się nawet 2 lata po infekcji. Przebiega ono z bólem i obrzękiem stawów, które zazwyczaj występują asymetrycznie- czyli tylko na jednym ze stawów, np. kolanowym.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM cena

 

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM norma

Dodatni wynik tego badania powinien zostać potwierdzony przez test diagnostyczny wykonany za pomocą bardziej dokładnej metody, jak np. western blot. Obecność przeciwciał klasy IgM świadczy o kontakcie organizmu pacjenta z bakterią borrelia burgdorferi. IgM anty-borrelia burgdorferi zazwyczaj zanikają po ok. pół roku od infekcji- w przeciwieństwie do podklasy IgG, które mogą utrzymywać się nawet wiele lat, dlatego ważne jest wykonywanie jednoczesnych badań kilku podklas przeciwciał. W niewielu przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo.

W przypadku uzyskania dodatnich wyników testów oraz potwierdzenia ich i zestawienia z prezentowanymi przez pacjenta objawami klinicznymi możliwe jest trafne postawienie diagnozy. Borelioza, jako że jest chorobą bakteryjną, leczona jest za pomocą antybiotyków. Terapia antybiotykami jest dość prosta, a jej długość zależy od etapu i czasu trwania infekcji- zazwyczaj jest to ok. 3-4 tygodnie. W niektórych przypadkach możliwe jest utrzymywanie się objawów boreliozy do pół roku po zakończeniu skutecznego leczenia.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice