Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Trójglicerydy

Dowiedz się więcej

Trójglicerydy (triglicerydy, TG) to związki będące pewnego rodzajami tłuszczami (lipidami), które znajdują się w naszej krwi. Gromadzą się one w komórkach tłuszczowych ludzkiego organizmu, gdzie stanowią główną rezerwę energetyczną. Poziomy trójglicerydów we krwi zależą od wielu czynników, ale przede wszystkim od spożywanego nadmiaru kalorii w diecie, zwłaszcza cukrów prostych.

Samo badanie poziomu trójglicerydów nie jest wystarczające w prawidłowym procesie diagnostycznym- dlatego jest częścią większego profilu lipidowego, który mierzy również całkowity cholesterol, cholesterol HDL (znany jako „dobry cholesterol”) i cholesterol LDL (tak zwany „zły cholesterol”).

Wysoki poziom trójglicerydów (tak zwana hipertriglicerydemia) stanowi główną przyczynę rozwoju miażdżycy, zawału serca, udaru, a także zablokowania tętnic obwodowych.

Trójglicerydy – kiedy wykonać badanie?

Badanie to polega na oznaczeniu stężenia tych związków we krwi obwodowej pacjenta.

Badanie mierzące poziom trójglicerydów i cholesterolu służy do identyfikacji stanu dyslipidemii (szeroko pojętych, różnych zaburzeń poziomu lipidów, czyli tłuszczów, w organizmie). Zaburzenia te są czynnikami ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, zapalenia trzustki i wielu innych – im wyższe poziomy tych związków, tym wyższe ryzyko wystąpienia tych chorób.

Badanie trójglicerydów zazwyczaj zlecany jest w następujących przypadkach:

  • w ramach rutynowych badań laboratoryjnych w celu oceny ogólnego stanu zdrowia danej osoby
  • monitorowanie wpływu terapii lekowej (np. statyn) w celu znormalizowania poziomów trójglicerydów i cholesterolu
  • w celu oceny wpływu zmian stylu życia związanych z kontrolowaniem zaburzeń lipidowych – jak chociażby przestrzeganie odpowiedniej diety i ćwiczenia fizyczne
  • aby ocenić u danego pacjenta ryzyko (badanie przesiewowe) chorób układu krążenia, w tym zawału serca lub udaru mózgu.

Trójglicerydy cena | Kup badanie online

 

Trójglicerydy – kto powinien wykonać badanie?

Badania z zakresu panelu lipidowego wykonywać powinny szczególnie osoby, które znajdują się w grupach podwyższonego ryzyka wystąpienia u nich chorób układu sercowo-naczyniowego – czyli osoby mające problem z otyłością, osoby starsze, członkowie rodzin pacjentów z zaburzeniami lipidowymi oraz chorobami układu krążenia w wywiadzie.

Umożliwia to odpowiednio wczesną identyfikację problemu i wdrożenie leczenia zanim nastąpią nieodwracalne zmiany w organizmie – czyli jest to element profilaktyki wielu chorób, przede wszystkim kardiologicznych.

Ponadto badanie poziomów trójglicerydów należy także okresowo wykonywać jako badanie kontrolne, oceniające ogólny stan zdrowia pacjenta.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania trójglicerydów i cholesterolu zależy od tego, który wskaźnik profilu lipidowego będzie badany – w celu uzyskania dokładnych informacji na ten temat należy skonsultować się z lekarzem.

Przed badaniem poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu HDL, nie ma konieczności wykonywania badania na czczo.

Jeśli jednak badany będzie pełny profil lipidowy (w tym cholesterol całkowity, HDL, LDL i trójglicerydy), zaleca się, aby nie jeść ani nie pić płynów (z wyjątkiem wody) przez co najmniej 9 godzin przed pobraniem krwi.

Materiał do badania

  • Krew żylna (surowica)

Sposób przeprowadzenia badania

  • Spektrofotometria (enzym kolorymetryczny)

Trójglicerydy norma

  • < 150 mg/dl

Trójglicerydy podwyższone

Trójglicerydy podwyższone najczęściej występują u osób otyłych i z cukrzycą typu 2. Wynikają one z nieprawidłowej, zbyt wysokiej podaży kalorii w spożywanej przez pacjenta diecie. W zależności od tego jak bardzo przekroczone są dopuszczalne poziomy tych związków, ryzyko chorób naczyniowo-sercowych wzrasta.

Należy po konsultacji z lekarzem, przyjąć jak najbardziej korzystny dla pacjenta plan leczenia, mający na celu korekcję masy ciała i unormowanie poziomów trójglicerydów we krwi.

Zbyt wysokie poziomy trójglicerydów też mogą występować w niektórych chorobach metabolicznych, także wrodzonych, czyli takich, które są uwarunkowane genetycznie.

Niskie trójglicerydy

Niskie poziomy trójglicerydów mogą występować w przypadku:

  • nadczynności tarczycy – występuje wtedy “przyspieszony”, zbyt intensywny metabolizm, który szybko zużywa zapasy energetyczne organizmu, w tym także trójglicerydów
  • niedożywienia, które może wynikać z różnych przyczyn, np. przy anoreksji
  • wyniszczenia organizmu przez długotrwały, ciężki proces chorobowy, jak np. choroba nowotworowa

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice