Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Cholesterol LDL

Dowiedz się więcej

Cholesterol LDL co to jest

Tłuszcze spożywane wraz z pokarmem ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym, a następnie są z niego wchłaniane do krwiobiegu. Jednak nie są transportowane jako wolne cząsteczki. W organizmie przemieszczają się w specjalnych kompleksach białkowych, nazywanych lipoporoteinami. Liporoteiny dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od „gęstości upakowania” cząsteczek tłuszczu wewnątrz nich. Te zawierające najwięcej cholesterolu dzieli się na lipoproteiny HDL (o dużej gęstości) i LDL (o małej gęstości), które popularnie nazywane są cholesterolem HDL i cholesterol LDL. Cholesterol jest jednym z podstawowych związków tłuszczowych w ludzkim ciele. Pełni niezwykle ważną rolę przy budowie błony komórkowej wszystkich komórek organizmu, a także jest niezbędnym elementem syntezy wielu hormonów (przede wszystkim płciowych) oraz umożliwia przemiany wielu enzymów i witamin.

Cholesterol LDL jest tym tzw. „złym” cholesterolem, gdyż jego większe stężenie (w porównaniu z cholesterolem „dobrym”, czyli cholesterolem HDL) zwiększa ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego (przede wszystkim miażdżycy), które mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia komplikacji i powikłań, takich jak choroba wieńcowa serca, zawał lub udar mózgu.

Cholesterol LDL kiedy wykonać?

Lipoproteiny LDL mogą wywoływać zaburzenia układu krwionośnego w następujący sposób- w warunkach fizjologicznych krążą one po prostu po organizmie dostarczając tłuszcze w te miejsca, gdzie akurat występuje na nie zapotrzebowanie. Jednak w sytuacji, w której ich stężenie we krwi będzie zbyt duże, oraz wystąpią dodatkowe czynniki ryzyka mogą one odkładać swoją zawartość (czyli przede wszystkim cholesterol i inne lipidy) w ścianach tętnic, gdzie z czasem będą one narastać. Im więcej tłuszczów tam się odłoży, tym bardziej „zatkana” będzie tętnica. To zmniejszenie światła (czyli średnicy) naczynia może ostatecznie prowadzić do całkowitego zamknięcia przepływu przez nie, a w konsekwencji niedokrwienia i niedotlenienia narządów. Blaszki miażdżycowe mogą także ulec oderwaniu i zatkać naczynia leżące znacznie dalej, co może skutkować np. udarem mózgu.

Cholesterol LDL kto powinien badać?

Ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego rośnie wprost proporcjonalnie ze wzrostem stężeń „złego” cholesterolu LDL we krwi. Dlatego oznaczanie poziomu cholesterolu LDL ma niezwykle duże znaczenie w profilaktyce (zapobieganiu) tych zaburzeń – odpowiednio wczesne wykrycie poziomów stężeń cholesterolu LDL przekraczających normy umożliwia modyfikacje stylu życia i wdrożenie ewentualnego leczenia zanim wystąpią nieodwracalne powikłania.

Profilaktyczne badanie poziomów cholesterolu należy wykonywać nie rzadziej niż raz na 2 lata po ukończeniu przez pacjenta 50 roku życia. Szczególnie narażone na powikłania i szybsze wystąpienie objawów tych zaburzeń są osoby z występującymi dodatkowymi czynnikami ryzyka i to właśnie one powinny wcześniej zacząć wykonywać oznaczanie poziomów LDL oraz powinny robić to częściej.

Do tych czynników ryzyka należą:

 • obciążenia genetyczne (obecne niewłaściwe poziomy cholesterolu LDL w rodzinie)
 • nadciśnienie tętnicze
 • palenie tytoniu
 • cukrzyca
 • otyłość
 • niewłaściwa dieta (duże poziomy cukrów i tłuszczów w spożywanych pokarmach)
 • kobiety w wieku menopauzalnym
 • narażenie na duże ilości przewlekłego stresu
 • brak aktywności fizycznej

Cholesterol LDL cena | Kup badanie online

 

Cholesterol LDL norma

Wartości docelowe są zależne od współwystępujących u pacjenta chorób oraz jego parametrów osobistych takich jak wiek, płeć, oraz ryzyko sercowo-naczyniowe, na które mają wpływ wszystkie wymienione powyżej czynniki:

 • < 116mg/dl – dla niskiego ryzyka sercowo naczyniowego
 • < 100 mg/dl – dla umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego
 • < 70 mg/dl – dla wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego
 • < 55 mg/dl dla bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego (z lub bez hipercholesterolemii rodzinnej, prewencja pierwotna i wtórna)
 • < 40 mg/dl dla pacjentów z CNS z drugim zdarzeniem sercowo-naczyniowym w ciągu 2 lat

Cholesterol LDL podwyższony

Poziomy cholesterolu LDL przewyższające normy określane indywidualnie dla wszystkich wyżej wymienionych grup pacjentów znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia niekorzystnego epizodu sercowo-naczyniowego, czyli np. udaru mózgu lub też zawału niedokrwiennego mięśnia sercowego, które mogą prowadzić do trwałego kalectwa lub nawet śmierci pacjenta. Dlatego niezwykle ważne jest, aby reagować odpowiednio wcześnie na nieprawidłowe poziomy cholesterolu. Efekt ten najskuteczniej można uzyskać zmniejszając zawartość tłuszczu w organizmie poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne.

Istnieją także możliwości leczenia farmakologicznego w przypadku jednoczesnego występowania zaburzeń metabolicznych, takich jak np. insulinooporność lub cukrzyca typu 2. Wszystkie wyniki badań oraz dalsze postępowanie leczniczo-diagnostyczne powinny być konsultowane z lekarzem.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice