Choroby przenoszone drogą płciową to grupa chorób zakaźnych przenoszonych podczas aktywności seksualnych. Mogą one mieć wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych, czasem wiążą się z niepłodnością czy wystąpieniem powikłań u noworodków. Rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia jest tym trudniejsze, że choroby te w początkowym okresie często nie dają żadnych objawów, co zwiększa ryzyko przeniesienia zakażenia na inne osoby.
Objawy mogą obejmować wydzielinę z pochwy, wydzielinę z prącia, owrzodzenia na lub wokół narządów płciowych oraz ból miednicy.
Pakiet Bezpieczny Sex podczas jednego badania umożliwia diagnostykę w kierunku najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową:
Jest to proste i skuteczne narzędzie profilaktyczne, które powinny regularnie stosować osoby aktywne seksualnie. Ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie u osób w grupie wiekowej poniżej 25 roku życia, lub tych, które nie wystrzegają się ryzykownych zachowań seksualnych.
W skład pakietu wchodzą następujące badania:
Badanie jest wykonywane z krwi żylnej i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo. Czas oczekiwania na wynik to ok. 10 dni roboczych.
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.