Równowaga hormonalna u kobiet

Pakiety badań dopasowane do Twoich potrzeb

Jaka jest rola hormonów u kobiet?

Rola hormonów w utrzymaniu stanu zdrowia jest nie do przecenienia. Szczególnie u kobiet znaczenie utrzymania prawidłowego stanu równowagi hormonalnej jest wyjątkowo istotna. Cechy męskie budowy ciała, pojawienie się owłosienia na twarzy lub ciele, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, a także stan skóry, włosów, paznokci, kości to obszary podlegające regulacji przez hormony płciowe. Zaburzenia w tych obszarach zazwyczaj skłaniają do wizyty u lekarza. Jeżeli jednak chcesz najpierw przygotować się do wizyty, rozszerzyć zakres diagnostyki, monitorować swój stan zdrowia to właśnie ten pakiet badań jest dla Ciebie.

równowaga hormonalna u kobiet

ESTRADIOL

Estradiol odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury kości i fizjologii skóry i włosów. Pomiar poziomu estradiolu wykorzystywany jest do oceny funkcji jajników i monitorowania rozwoju pęcherzyków folikularnych. Wskazaniem do oznaczenia są: zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaburzenia okresu pokwitania, kontrola owulacji indukowanej lekami.

Podwyższony poziom estradiolu występuje w fazie około-owulacyjnej, w wywołanej lekami owulacji wielu pęcherzyków, w przypadku istnienia guzów wytwarzających estrogeny. Obniżony poziom obserwuje się w pierwotnej i wtórnej niewydolności jajników.

PROGESTERON

Wspólnie z estrogenami reguluje funkcje układu rozrodczego podczas cyklu miesięcznego. Wydzielany jest przez ciałko żółte i łożysko. Znikome ilości są wydzielane przez korę nadnerczy a u mężczyzn dodatkowo przez jądra. W przypadku braku zapłodnienia ciałko żółte zanika, produkcja progesteronu zmniejsza się i dochodzi do krwawienia miesięcznego. W przypadku implantacji zapłodnionej komórki jajowej ciałko żółte podtrzymuje swoją działalność poprawiając warunki umożliwiające utrzymanie ciąży. Wartości podwyższone występują w przypadku guzów jajnika, zaśniadu groniastego, zespołu nadnerczowo-płciowego. Wartości obniżone przy zaburzeniach owulacji i nieprawidłowym działaniu jajników.

FSH

Hormon wytwarzany w przednim płacie przysadki mózgowej. Wartości podwyższone obserwuje się u kobiet z pierwotną niewydolnością jajników. Wartości obniżone u kobiet występują w przypadku wtórnej niewydolności jajników z powodu dysfunkcji przysadki, stosowania środków hamujących owulację, stosowania sterydów płciowych. FSH reguluje wytwarzanie estrogenów. Jego zaburzenia znajdują odzwierciedlenie w stanach takich jak niepokój, depresje, zatrzymanie wody w ustroju, nadwaga, zaburzenia miesiączkowania. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w połączeniu z oceną innych hormonów (LH, Estradiol, testosteron, progesteron).

LH

Hormon przysadki mózgowej, wytwarzany pod kontrolą podwzgórza. Jest on jednym z podstawowych hormonów płciowych. Wykazuje właściwości stymulujące jajniki do wytwarzania hormonów, głównie estradiolu i podlega sprzężeniu zwrotnemu. W okresie menopauzalnym, wraz z zanikaniem funkcji jajników stężenie LH wzrasta. Wartości podwyższone u kobiet występują w przypadku policystycznych jajników lub pierwotnej niewydolności jajników. Wartości obniżone, przy wtórnej niewydolności jajników. Oznaczenia LH, wraz z innymi hormonami płciowymi, wykorzystywane są w diagnostyce przyczyn niepłodności i zaburzeń miesiączkowania.

TESTOSTERON

Testosteron jest hormonem sterydowym, głównym męskim hormonem płciowym i produkowany jest w jądrach. U kobiet testosteron występuję w niewielkich ilościach i jego źródłem są jajniki oraz kora nadnerczy. Wartości testosteronu znacznie się zmieniają w ciągu doby. Zaleca się pobranie materiału do badania między 8 a 10 rano.

Wartości podwyższone

Przyczynami wartości podwyższonych u kobiet mogą być:

  • guzy jajnika,
  • guzy nadnerczy,
  • zespół Cushinga.

Wartości obniżone

Przyczynami wartości obniżonych u kobiet mogą być:

  • niewydolność jajników,
  • środki antykoncepcyjne,
  • choroba Addisona,
  • narkotyki
  • marskość wątroby.

SHBG

Jest to białko wytwarzane w wątrobie, odpowiedzialne za transport i neutralizację hormonów. Oznaczenie wykorzystywane jest, wspólnie z badaniem stężenia testosteronu do wyliczenia indeksu wolnych androgenów. U kobiet indeks ten sugeruje ilość biodostępnego testosteronu. Badanie przydatne w diagnostyce zburzeń miesiączkowania, ”]hirsutyzmu, niepłodności czy zespołu policystycznych jajników.

DHEA-S

Jest to żeński hormon płciowy wytwarzany głównie przez nadnercza, a także przez jajniki i jądra. Wartości podwyższone u kobiet mogą łączyć się z zaburzeniami miesiączkowania, ”]hirsutyzmem, ”]wirylizacją, występowaniem trądziku.

Kup badanie DHEA online

 

PROLAKTYNA

Prolaktyna to hormon wytwarzany w przysadce mózgowej. Inicjuje on i podtrzymuje laktację u kobiet oraz reguluje funkcję gruczołów rozrodczych u obu płci. Nadmiar prolaktyny wywołuje jedno- lub obustronną laktację, utratę miesiączki, bezpłodność u kobiet oraz impotencję i niewydolność jąder u mężczyzn. Wartości podwyższone wymagają poszerzonej diagnostyki przysadki. Mogą być wywołane lekami takimi jak: metoklopramid, leki hamujące owulację, neuroleptyki, estrogeny, leki obniżające ciśnienie krwi. Rzadko obserwuje się hiperprolaktynemię w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Scroll Up